Fenomén zvaný Duke Nukem
Předem upozorňuji, že následující článek obsahuje spoilery týkající se herního univerza Duke Nukema, hlavně v případě příbehu Duke Nukem Forever, tak jestli jste následující hry nedohráli, tak doporučuju nečíst. Ale v případě, že nemáte v plánu tuto ságu dohrát, tak prosím…
Kdo by jej neznal? Blonďák, svalová hmota kam se podíváte, slučení brýle na očích, solidní arzenál zbraní, připravené k likvidaci vetřeleckých bastardů. Ano totok ve zkratce Duke Nukem, jak jej zná každý. Kdo o něm nikdy neslyšel, tak je pravděpodobně hodně mladý a pravděpodobně v devadesátých letech nezažil ani těch 5 let, které jsem měl tu čest tam prožít já coby malinký capart. Takže co víc k tomuto človíčkovi povědět? Duke Nukem, jedna z nejznámějších herní postav devadesátých let hnedka po Doomguyovi, Gordonu Freemanovi, Princi z Perzie, Guybrushi Threepwoodovi a mnoha dalších. Nejvíce má tento svalnatý blondýn blízko k již zmíněnému Doomguyovi nebo Gordonu Freemanovi. Stejně jako oni, tak i Duke se řadí mezi pardály, kteří alespoň jednou zachránili svůj svět před útokem mimozemských monster. Rozdíl mezi onou dvojičkou a Dukem je akorát v tom, že během své verze zachraňování světa Duke ani na malinký okamžik nedokázal zavřit tu svou hubu (i když jak na tím tak přemýšlím, tak i Doomguy semtam vyluzoval nějaké zvuky, ale to jen v případě, když jej někdo zranil a to ještě nemluvím o mém jistém podezření, že Doomguy je německého původu, kvůli jeho heknutí, když jej někdo zasáhne a on vydá onen hekající zvuk, který se čistě náhodou zvukově podobá německému “Ich“, česky “Já“). No, o té je prořízlé hubě by se dalo mluvit jen v případě, mluvíme-li o legedarním Duke Nukem 3D, ale v prvních dvou dílech byl Duke vcelku tichým tvorem (pokud nepočítám psané příběhové sekvence mezi epizodami obou prvních dílů).
Duke vs Dr.Proton (Duke Nukum, později Duke Nukem)
Tak tak, náš Atomový vévoda (doslovný překlad Dukova jména do češtiny) se zde objevil mnohem dříve než někdo může myslet. Přítomnost Duka v herním světě jsme prvně mohli zaznamenat již v roce 1991 coby první hru, zvaná nijak jinak Duke Nukem. V té době vlastně psaná jako Duke Nukum, protože tvůrci této hry si mysleli, že na jeho budoucí jméno Duke Nukem se vztahují copyrightová práva, ale nakonec se ukázalo jméno vůbec copyrightováno nebylo a tak se nakonec jméno změnilo na Duke Nukem. V této první hře Duke bojuje proti padouchovi jménem Dr. Proton, který se rozhodl ovládnout svět. Duke jej pronásleduje na Zemi (herní epizoda č. 1), na Měsíci (herní epizoda číslo č. 2), kde má Proton základnu na kterou utekl ze Země poté, co nad ním Duke na Zemi zvítězil a poté ještě Proton prchá do budoucnosti (herní epizoda č. 3), kde je už následně Dukem definitivně poražen. Tímto končí Dukovo první dobrodružství.
Duke mimo Zemi (Duke Nukem 2)
Poté následuje rok 1993. Z Duka je po událostech prvního dílu celebrita, napsal o sobě knihu, chodí na tiskové konference a právě na jedné z těchto konferencí se najednou objeví záhadné světlo a náš hrdina mizí neznámo kam. Aspon z očí všech lidí na konferenci. Mezitím se Duke probírá na neznámém místě a zjišťuje, že byl unesen. Znenadání se objevuje postava v rudé kápi, která prozrazuje Dukovi co s ním mají v plánu a že to hlavně pro jeho mozek nevypadá 2x nejlépe. Ale to by nebyl Duke Nukem, aby se z této situace nedokázal dostat, uprchne z cely svých věznitelů, probije si cestu skrz 4 epizody, odehrávající se mimo planetu Zemi a koncem čtvrté epizody Duke naskakuje na loď která míří pravděpodobně asi na Zem, protože začátek Duka3D by o tom mohl vypovídávat.
Ti vetřelečtí bastardi zaplatí (Duke Nukem 3D)
“Damn, those alien bastards are gonna pay for shooting up my ride!‘‚ Přesně těmihle slovy začíná Dukova další kapitola. A tentokrát v novém, ve 3D (aspoň grafika měla vyvolat pocit 3D momentu, i když vše bylo stále ve 2D) a v první osobě, takže žádná lineární 2d hopsačka, jak jsme byli doposud zvyklí. Plus zde se Dukovi jako zázrakem prořízla jeho huba a komentuje vše okolo svýma oplzlýma hláškama a zvráceným humorem. Jak jsem řekl, začíná Dukova další kapitola a dle mě jedna z nejlepších za dobu jeho existence. Takže Duke je opět zpět na Zemi, přesněji na střeše jistého věžáku, mrakodrapu či paneláku, kde byl sestřelen poté, co si odněkud splašil menší červenou vesmírnou lodičku (opět usuzuji z konce Duka 2, že to nejspíše byla nějaké úniková záchraná lodička z té veliké, kterou Duke v druhém díle prchal zpátky na Zem). Takže po úspešném vyhubení emzáků v druhém díle Duke zjišťuje, že Země čelí napadení další neznámou mimozemskou rasou. A tak začíná Dukovo další dobrodrůžo, které ho zavede na mnoho zajímavých míst, od strip klubu přes věznici, přiléhle Los Angelské skaliska, poté s “menší“ exkurzí samotných emzáckých lodích, vznášející se nad orbitou Země a Měsíce a poté opět hezky šup dolů na Zem, kde zavítá do asijské čtvrti, zatopené části L.A a další různé městské čtvrti, aby se ve finálním výsledku dostal na stadion, kde si zúčtuje s hlavním velitelem jménem Cycloid Emperor, který má celou invazi na Zemi na svědomí.
Zrození 4. epizody Duka3D (Plutonium PAK, Atomic Edition)
Později pro Duka3D vyšel placený patch, který přidává jednu novou epizodu, kde má Duke za úkol zničit královnu větřelců. O zábavu se mu postarají nejen noví emzáci, ale jeho staří známí z předešlých 3 epizod původního Duka3D. Duke se dostane velice zajímavá místa jako např. místo, které slouží čistě jako narážka na Mission Impossible, fast food, obchoďák ba dokonce samotná Oblast 51, zase odkazující na film Den Nezávislosti a mnoho dalších zajímavých míst, až se nakonec utká se samotnou královnou emzáků.
Rachot v hlavním městě (Duke it out in D.C)
Další datadisk se postaral o to, aby se náš Atomový vévoda podíval i do hlavního města USA, Washingtonu D.C. Vetřelci se rozhodli zatopit i samotnému prezidentovi a tak Duka čeká výlet do Washingtonu, kde navštíví dům samotného prezidenta USA, kongres, metro nebo vojenský podzemní bunkr/základnu ve stylu Cheyenne Mountain komplexu, kde se i odehrává finální bitka s bossakem a do toho všeho Dukův match sleduje z povzdálí svázaný prezident.
Ukradené Vánoce (Duke: Nuclear Winter)
Ani o Vánocích se vetřelci nerozhodli Dukovi dopřát trochu klidu a míru. V tomto datadisku pro Duka3D museli unést samotného Santu Clause, kterému vymyli mozek a chtějí ho použit coby loutku proti Zemi, tak Dukův malý výlet na severní pól začíná a během toho se Duke podívá do dvou míst, které už navštívil v původní hře, akorát jsou úzpůsobeny vánočním časům. Během oné poutě na severní pól se Duke krom starých známých větřelců potkává i s nečekaným problémem. Krom samotných větřelců si na Duka brousí zuby i samotní sněhuláci nebo ozbrojení vánoční elfové, kteří stejně jako Santa podlehli vymývaní mozku ze strany vetřeleckých bastardů. Nakonec se ale vše v dobré obrátí, kdy Duke na severním pólu poráží “zlého“ Santu a tím mu zase odmyje jeho vymytý mozek a vše je opět, jak má být.
Dovolená za všechny prachy (Duke Caribbean: Life’s a Beach)
To si cestovka, poskytující dovolenou, ztvárněnou tímto datáčem pro Duka3D pěkně odskáče. Nemohli včas varovat před mimozmskou invazí v karibském zálivu, kde shodou náhod tráví svou dovolenou i samotný Duke? Nezáleží na tom, že vetřelci uzpůsobili svůj vzhled i zbraně k obrazu dovolenkovému, stále je to invaze a pro Duka začíná další Big Kahuna.
Čas odčervit Big Apple (Duke Nukem Manhattan Project)
Po všech těch starostech, kterýma si Duke musel projít, si ani tentokrát nemohli Dukovi nepřátele dát pokoj. Je rok 2002, Duke se nachází v New Yorku co by ochránce před další nastupující hrozbou. Je jím padouch zvaný Morphix, který se svým vzhledem podobá výše zmíněnému Dr. Protonovi (asi jeho vzdálený kolega nebo možná i příbuzný, kdo ví 😀 ) a pomocí své chemické látky Glopp znečistil celý New York a krom toho, tak pomocí této látky zmutovali veškeří “obyvatelé“ kanálů (tj. švábi, krysy, ještěři) a působí ve městě značný chaos. Do toho ještě Dukovi kecají Morphixem vzkříšení Pig Copové, coby jedni z enemáků z jeho mladších dobrodružství. Poté ještě robo-ženušky a různí roboti (ať už malí nebo velcí). A tak se přes to všechno Duke protlouká osmi epizodami až k samotnému Morphixovi. Projde si vším od střech newyorských věžáků, čínskou čtvrtí, metrem, stokami, Morphixovou továrnou na Glopp, ropným tankerem, ropným vrtem až po finální lokaci, odehrávající se ve vesmíru, na oběžné dráze Země, kde Duka čeká zúčtování se samotným Morphixem.
Po 12 zkur***** letech je zpět (Duke Nukem Forever)
Že to, ale trvalo než Dukovi umožnili opětovný návrat na scénu, ale přeci je opět zase tady. Je rok 2011 a Dukovi se po všech těch úspěších, které prováděl zpátky v Dukovi3D konečně dostalo nemalého přepychu. Má své vlastní kasíno v Las Vegas, dopřává kočandy, vlastní gamepad s jeho motivem a už to nemůže být vůbec nijak špatné. Až na jednu věc, vetřelci se vrátili. Znovu. A tentokrát s větší jistotou a ví, na co si dávat bacha. A tak nepřátelská invaze je otázkou několika hodin. Po probití se ven z kasína a zničením “menší“ lodičky vznášející se nad Dukovým kasínem se Duke od generála dozvídá, na co se emzáci zaměřili. Opět jako v předelých dobrodružstvích, tak i tady emzáci unášejí ženy a aby toho nebylo málo, tak na Hooverově přehradě zprovoznili jakýsi portál, kterým přicházejí další a další armády vetřelců. Takže Dukův úkol je jasný.
Po zvládnutí událostí, jako je např. bitva ve zničeném Las Vegas, porážce Battlelorda, následně vetřelecké královny a menší zastavce v Duke-Burgeru, je Duke na cestě k Hooverově přehradě, kde ovšem Duke nedoletí, protože s letounem není možné přistát v tak “horké“ zóně a tak je Duke vysazen pár kilimetrů od přehrady a musí využit služeb své vlastní bugíny, zvané Mighty Foot s kterou se projede přes např. tzv. město duchů ve stylu starých westernovských městeček nebo provede menší zastávku v opuštěných (no, v opuštěných, jak se to vezme 😀 ) dolech až nakonec přijíždí k samotné Hooverově přehradě, kde už je hnedka z dálky vidět onen portál a kde opět na Duka čeká Battlelord, který už po tom prvním není pro Duka žádný problém.
Po menším střílečníčku uvnitř komplexu se Duke opět setkává s generálem, který mu opět popisuje nejaktuálnější situaci a že je třeba přehradu vyhodit do vzduchu, aby se portál jednou pro vždy uzavřel. Takže po opětovném šmejdění a proštřílením si cesty hlouběji do přehradního komplexu nastává čas, aby si Duke “trošku“ zaplaval a umístil bomby na nejkřehčí místa přehrady. Po několika okamžicích od umístění první bomby se objevuje mohutný vodní červ, kterému se jaksi nelíbí, co Duke provádí a rozhodne se jej zastavit, ale pro Duka opět žádný problém a červík pepík je rozfofrován 🙂 Pak opět Duke pokračuje suchou nohou útěkem ven z přehrady, která se začíná plnit vodou a je jen otázka minut než nastražené bomby vybuchnou a zničí celou přehradu. Jelikož je jen otázkou času kdy to bude, tak by bylo lepší se dostat co nejdál a taky že se to Dukovi povedlo. Sice byl proudem vody vymrštěn jednou z trubek vedoucích ven opět do vody, ale přehrada hezky mezitím vybuchuje v bezpečné vzdálenosti od Duka, kterého stále proud vody odnáší pryč od epicentra výbuchu.
Duke se po nějaké době probírá kousek od již zničené přehrady, kde je následně seřván prezidentem USA jak malý harant. Prezident dává rozkaz vypustit jadernou hlavici na souřadnice blízko nich. Mezi tím se z trosek vynořuje hlavní velitel vetřelců (ten stejný se kterým Duke bojoval na stadionu v Duke3D, Cycloid Emperor), slupne prezidenta jeho bodygardy jako malinu a finální bitka hry začíná. Pro Duka opět “Piece of cake“ a po porážce velitele pro Duka přilétá letoun s generálem, který se ho snaží vytáhnout nahoru, ale během toho vybuchuje atomovka a letoun se řítí dolů. A takový debilní konec (dokonce i dle Dukových slov) má tato hra. Aspoň na první pohled to tak vypadalo, ale po titulkách se zde objevuje závěrečná sekvece s Dukem na tiskové konferenci, kde oznamuje, že kandiduje na prezidenta, takže Hail to The King baby, vše dobře dopadlo. A nebo ne?
Doktor, co mě naklonoval (The Doctor Who Cloned Me)
Děj tohoto přídavku pro Duke Nukem Forever se odehrává po událostech hlavní hry. Duke se probírá v Oblasti 51 a jako poslední věc si pamatuje onen jaderný výbuch. Vidí před sebou obrazovku (krom jiného i vibrující vibrátor 😅 ), kde nějaká jeho napodobenina na tiskové konferenci oznamuje, že bude kandidovat na prezidenta. Co to kur**? Najednou se rozlehne po místnosti cizí, ale známý hlas, který někomu oznamuje, že “Už jej nebudou potřebovat a má svolení pacienta terminovat.“ Znenadání se objevuje před Dukem rádoby Terminátor, který si myslí, že Duka zaškrtí, ale on nezná Duka a proto mu hnedka odpadá jeho robo-hlava 🙂 Teprve na chodbě Dukovi došlo, kdo onen záhadný hlas vlastně je. Dr. Proton, o kterém si myslel, že v prvním jeho dobrodrůžu na konci 3. epizody zkapal. Ale očividně ne. I když sám Proton tvrdí, že byl sice mrtev, ale prý Duke sám uvidí, co se ním stalo. A tak začíná Dukův další průchod přes Oblast 51, přes Protonovy nástrahy a sem tam se objeví i nějací ti pozustali veřelci.
Zvrat v příběhu nastává, když Duke se dostane do části komplexu, která je předělaná do jakési továrny, kde Proton produkuje armády Dukových klonů, takže je už zcela jasné, co to za papaláše Duke viděl na obrazovce. Snažíc se skrýt mezi ostatnímy klony si Duke nakonec prostřílí pryč z této části komplexu, aby se nakonec utkal se samotným Protonem. No, respektive s tím, co z něj zbylo, což je jen torzo s hlavou, přimontované na jakémsi robo-pavoukovi. A v takové formě nastupuje Proton proti Dukovi. Ale Duke mu stejnak nakoci bitky křupne krčkem a tato Spider-opice už nebude dělat nadále problémy.
Tím, ale příběh tohoto přídavku nekončí. Problémem číslo dva je to, že vetřelci obsadili Měsíc a mají tam svou další rádoby královnu (to Duke mohl zjistit, když se schovával mezi svými klony v té dané části komplexu). Proto se Duke a jeden jeho velice užvaněný kámoš (který byl i mimochodem v hlavní hře a byl zabit, ale nejspíše byl ještě předtím taky naklonován), na kterého narazil čirou náhodou před bitkou se samotným Protonem. Společně si tihle dva najdou cestu na povrch, kde už je čeká opět generál (stále stejný jako co přiletěl pro Duka na konci hlavní hry) a tohle trio si probíjí svou cestu ven z Oblasti 51, až se jim pomoci školního autobusu podaří odjet pryč.
Generál zmíní nějakou skrytou základnu, která disponuje teleportem přímo na Měsíc, čehož by mohl Duke jistě využít. Po úspěšném útěku z Oblasti 51 generál vystupuje z autobusu a směřujíc neznámo kam přeje Dukovi mnoho štěstí. Cesta pokračuje až to místního rádoby domu nemravností, zvaný Hořící keř, což je jak se později zjišťuje ono krytí pro onu tajnou základnu. Musím uznat, že tady bych nějaké vědátory a tajné základny opravdu nehledal 😁 No zpatky k věci. Po splnění několika úkolů se Duke nakonec dostává do tajného pozdemního komplexu, kde se po menší bitce s emzáky nakonec teleportuje na samotný Měsic, který už je vlastně ztvárněn ve stylu, jak byla v hlavní hře ztvárněná pasáž, kde Duke řídí bugínu.
Tak stejný styl je tomu na Měsící, akorát je Duke tentokrát…no…na Měsíci a řídí něco podobného svému Mighty Footu, akorát to není Mighty Foot, ale nějaké vesmírné vozítko. Každopádně po několika nucených vystoupeních přímo na povrchu Měsíce se zadrženým dechem, následné výměně energického článku vozítka a pár přejetých emzácich se Duke dostává na místo, kde byla zpozorovaná emzácká královna a že to je potvůrka velice veliká a odolná. Pro Duka je ovšem opět tento přerostlý tvoreček Piece of cake. Po poražení královny se na měsíční základně rozjíždí Dukova party se všemi ženskými, které si teleportoval na Měsíc z tajné základny a tímto definitivně končí jak tento přídavek, tak i samotný Duke Nukem Forever.
Tááák a toto zhruba vše k tomuto fenoménu zvaný Duke Nukem. Jedné z ikon devadesátých let. Popsal jsem zhruba události všech her, které vyšly na PC i když jsem si vědom, že her této ságy je dáleko víc. Než se i o těhle rozepisovat, tak raději udělám jen stručný výčet.
- Duke Nukem Zero Hour (hra vytvořená pro N64)
- Duke Nukem Time to Kill (hra vytvořená pro Playstation)
- Duke Nukem Land of Babes (hra vytvořená pro Playstation)
- Duke Nukem 64 (verze Duka3D pro N64)
- Duke Nukem 3D Total Meltdown (verze Duka3D pro Playstation, akorát namísto epizody The Birth hra obsahovala epizodu Plug-N-Pray)
- Duke Nukem 3D Kill-A-Ton Collection (edice Duka3D, která obsahovala jak zákl hru, tak veškeré dodatky a pár autorizovaných dodatků, jako např. Duke!Zone 2, Duke Xtreme aj.)
- Duke Nukem 3D Megaton Edition (remastrovaná Steam verze hry, která krom origo hry obsahovala i dodatky, které jsem popsal výše)
- Duke Nukem 3D 20th Anniversary World Tour (předražený Steam remastr bullshit, kvůli kterému byla se Steamu stažena Megaton Edice, která toho v podstatě měla více co nabídnout než jen jednu novou epizodu a stálá o hodně míň než tady toto)
- Duke!Zone (balíček pro Duka3D obsahující zhruba 500 uživatelských map)
- Duke!Zone 2 (narozdíl od svého předchůdce je tento dodatek plně autorizován původními tvůrci hry, obsahuje 3 nové epizody včetně 500 uživatelských map, které obsahoval jeho předchůdce Duke!Zone)
- Duke Xtreme (pseudo-dodatek, který obsahuje 50 uživatelských map, krom toho tento balíček obsahuje i modifikovatelné možnosti, jak si Duka s tímto dodatkem omodovat. Např. kolik života hráč bude mít, kolik bude kapacita minuce atd.)
- Duke Nukem Forever 2001 – Věřte tomu nebo ne, ale opravdu na internet po všech těch letech unikla verze Duke Nukema Forevera z roku 2001. Přesně tak, jak jsme jí mohli vidět v legendárním E3 traileru ze stejného roku. Je k dipozici zcela zdarma, ale neočekávejte nic závratného. Jen spousta nedodělaných levelů, nedoladěných bugů, glitchů a celková nestabilita. Ale z nostalgických důvodů určitě doporučuju alespoň prozkoumat.
- DNF 2001 Restoration Project – Úplný opak toho, co jsem psal o odrážku výše. Snaha vzkřísit, opravit a dokončit uniklou verzi Duke Nukema Forevera z roku 2001 do finální podoby tak, jako to původně zamýšlel 3D Realms. Vypadá to velice slibně a pokud se na to hoši, co stojí za tímto projektem nevyprdnou (nebo jim to kvůli autorským právům nezatrhne samotný Randy Pitchusford), tak je tady hodně velká šance, že jednoho dne spatříme Duke Nukem Forever tak, jak si ho většina z nás přála.
No a totok je už opravdu všechno pro tento “článek“ lidičky…
Napsat komentář