5 důvodů, proč sdílející YouTube skupiny na Facebooku jsou k ničemu

Posláno 30.9.2020  v Neherní ''moudra''

Dámy a pánové, určitě jste se s tím každý setkal. A je úplně jedno jestli jste člověk co točí videa na YouTube (eventuálně streamuje na Twitchi, ale já to beru jako jeden typ komunity) nebo jen pouhy divák. Všichni jsme určitě na Facebooku narazili na nějakou tu skupinu, která slouží ke sdílení vaší tvorby mezi ostatní tvůrce nebo random lidi a má údajně pomáhat všem začínajícím tvůrcům na YouTube. Ano, mluvím o těch tzv. skupinách, které se většinou jmenují YouTube CZ/SK sdílej se, CZ/SK YouTube pomaháme si atd. Na první pohled to zní strašně pěkně a jistě si říkáte, že to může do začatku sloužit jako efektivní forma sebepropagace, ale věřte, že ne vše je takové jak se na první pohled zda. Tyto sdílejíci skupiny nejsou právě že vůbec efektivní (rovnou můžu říct, že jsou k ničemu) a v tomto článku jsem si pro vas připravil 5 důvodu proč se takovým skupinám vyhýbat obloukem a proč vůbec s něma neztrácet čas. Píšu o tomhle z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti mých mnohých kolegů z YouTube a Twitche. Takže nikdo z těch, kdo tyto skupiny do dneška bere jako sebepropagační možnost mi nemůže argumentovat tím, že nevím, o čem mluvím a jak to tam chodí. Nuže tady mám pro vás 5 důvodů, proč sdílející YouTube skupiny na Facebooku jsou k ničemu:

 

 

1.) Velký počet těchto skupin

 

 

Kdyby existovala jen jedna skupina, tak budiž. Ale na Facebooku najdete nespočet těchto skupin o x tisících členech, kde všude panuje úplně stejný chaos a spamovací anarchie navzdory tomu, že tyto skupiny mají svými adminy stanovena určitá pravidla. Všechny fungují stejným nebo podobným způsobem. Drobný rozdíl je jen v pravidlech dané skupiny, počtem členů a adminů a kdo vlastně ti admini jsou.

 

 

2.) Vysoká koncentrace lidí/členů v dané skupině

 

 

Vzhledem k tomu, kolik se dnes na YouTube pohybuje lidí a kolik se jich každý den rozhodne, že taky bude ten youtuber či influencer, tak z přibližně stejného počtu se skládá počet všech těch lidí na té dané skupince. Umíte si to představit, že jo? Co každou minutu nový příspěvek od 10 různych lidí. Takže šance, že si někdo všimne zrovna toho vašeho příspěvku (pokud jste se teda též rozhodli to s těma skupinama zkusit) je absolutně nulová. Přispěvek s odkazem na vaše video jste sice na skupinu přidali, ale po refreshnutí stránky je váš příspěvek pohřben pod desítkami dalších lidí, co něco sdílnuli po vás nebo ve stejnou dobu jako vy.

 

 

3.) Ostatní členy skupiny (natož pak i samotné adminy) ve skutečnosti váš příspěvek vůbec nezajímá

 

 

Zamyslete se, na co vás tyto skupiny k sobě nalákaly na prvním místě? SDÍLEJ SE. Nic víc. Všichni lidi ve skupině se starají jen o to, jak si vedou oni sami a nezajímají je příspěvky jiných lidí ze skupiny. Kor když to jsou všichni začínající tvůrci, tak už tím tuplem ne. Na těhle skupinách je vždy každý sám za sebe a jestli si myslíte, že se všichni mezi sebou budou navzájem sledovat, tak jste na omylu. Nikdo vás tam sledovat nebude. A když už jo… tak o tom si povíme v dalším bodu. V těchto skupinách je aktivní pouze jen jeden element. Přidávaní příspěvků. Likování nebo okomentování vašeho příspěvku (možná jen jeden nebo dva, ale víc nečekejte 😀 ) či vzájemnou podporu přímo na těchto skupinách nikdy nečekejte, protože všichni přeci na tuto skupinu přišli za jediným účelem. Zviditelnit SEBE a ne někoho jiného. Ostatní mají na párku. Takže tento absurdistán, který panuje v těchto skupinách nikdy nebude fungovat. Aspoň ne do té doby dokud se budou pořád všichni na těchto skupinách jeden přes druhého přeřvávat svýma příspěvkama s odkazem na svá videa. No, možná jen admini si ty vaše příspěvky jen tak rychle prolustrují očima (a v lepším případě mrknou aspoň na úvod videa), zda to není v rozporu s pravidly dané skupiny, ale dál už potom nehnou ani prstem.

 

 

4.) Když už dostanete nějakou tu pozornost, tak úplně opačnou než byste čekali

 

 

Někdy se ovšem může stát, že i přes všechen ten balast od jiných lidí se přeci jen někdo ku vám dostane. Bravo! Získali jste něčí pozornost, ale úplně tu opačnou než byste očekávali. Schytáte pouze jen nějaké disliky bez udání důvodu. Nic víc. Aspoň pro mě osobně je tohle ten nejhlavnější důvod, proč se těmhle “pomáhacím“ skupinám vyhýbat jako čert kříži. Nějak v období roku 2014 – 2015 jsem s mým kolegou Picardem měl tu čest vyzkoušet “služeb“ těchto skupin a na jedné z nich jsme sdílnuli jedno video z našeho tehdejšího společného kanálu, no a řetězová katastrofa byla na spadnutí. Nejprve se negativní odezva projevila u onoho sdílnutého videa a pak to přeskočilo na další. Jestli se ptáte, zda to náhodou nebylo v té době ještě nějaké cringe video od dvou pubeťáků, tak vám rovnou řeknu že ne. Byl to úplně stejný typ let’s play videa, dělaný úplně stejným stylem jakým je dělal každý druhý jouda na těchto skupinách. Takže si umíte představit to naše zklamání a rozčarování. Člověk v té době je celý natěšený z toho, že někdo ochotně dovoluje se někde sdílet a co z toho má? Víc škody než užitku. To je ta vaše pomoc? Nabrat pozornost v podobě haters? Díky, to raději nikde nebudu sdílet nic. Nevím, jak je to s mým kolegou Picardem ale od tamtoho okamžiku jsem ten YouTube začal vnímat jinak a aspoň mě se začal v hlavě budovat vlastní názor na YouTube scénu a její komunitu, ze kterého potom vzniklo to, co si o tom všem myslím dnes.

 

 

5.) Sdílí se zde někdo, kdo už to nepotřebuje

 

 

Ano já chápu, že i ti velcí tvůrci z YouTube smetánky potřebují sdílet svá videa a dávat o sobě vědět, že vydali nové video, ale je opravdu nutné to sdílet do skupin, které se údajně zabývají menšími tvůrci či začátečníky na YouTube? Ať si to postujou všude jinde, ale jen ne tam proboha. Už tak jak ty skupiny neplní svůj pravý účel a ještě tam do toho spamu někdo přihodí video od někoho, kdo už má dostetečně velký vliv na to, aby na sebe a své video upozornil sám. A nejlepší na tom je, že na tohle tam všichni ti pošuci klikají daleko raději, protože přeci jen každý radši klikne na ksicht někoho “známého“ než dávat šanci někomu novému. Opravdu mě dokáže něco takového naštvat. Jste skupiny pro pomáhaní začínajícím lidem na YouTube nebo se zabýváte YouTubem celkově? Udělejte si v tom sakra pořádek.

 

 


 

 

A to jsou (aspoň mé osobní) důvody, proč všechny tyto samaritanské skupiny jsou k ničemu, jsou neefektivní nebo plní svou funkci špatně a proč jsem už nad nima dávno zlomil hůl. Je pravda, že doba, kdy jsem nad těmito skupinama zlomil hůl už byla někdy okolo toho roku 2014 nebo 2015, takže se mohlo hodně věcí změnit, ale pochybuju o tom. Nemusím říkat, že jsem měl kolikrát nutkání dát nějaké té skupině druhou šanci a zas tam něco jen tak dát, ale rychle mě to odradí když si vzpomenu, co se stalo tehda.

 

 

Pokud tohle čte někdo, kdo do dneška tyto skupiny na Facebooku používá jako formu sebepropagace, tak mi dejte vědět, zda se tato situace nějak zlepšila nebo je to pořád na stejné brdo. A nebo pokud to čte někdo přímo z adminů nějaké takové skupiny, tak mi určitě povězte váš protiargument, pokud se mnou nesouhlasíte. A jestli mě přesvědčíte o opaku a že se věci změnily a já s kolegou jsem měl tehda jen smůlu, tak klidně tyto skupiny zas začnu naplno používat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat