První SCUMMavka

Posláno 6.6.2020  v Herní zápisník

VAROVÁNÍ, TEXT MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. ALE JE TO VAŠE MÍNUS. MĚLI JSTE PŘES 30 LET SI TUTO HRU ZAHRÁT.

 

Mnohým z vás jistě neuniklo, že jsem před časem na YouTube dohrál jistou hru, která nese název Maniac Mansion. Ale P3are, projel si spousta her na svém YouTube kanále. Proč teda píšeš zrovna o téhle hře? No protože tahle hra je krom své vyjímečnosti na dobu kdy vyšla (rok 1987) unikátní ještě v jedné věci. Jedná se vlastně o první hru, kterou pohánělo srdíčko s názvem SCUMM a která poté odstartovala éru klasických SCUMM adventůr (kterým s oblibou právě říkám SCUMMavky 🙂 ). Vlastně celá ta fráze “SCUMM“ v sobě celým názvem kloubí “Script Creation Utility (for) Maniac Mansion, takže je víc než zřejmé, odkud vítr vane. SCUMM byl původně scriptovací jazyk, který se používal právě při tvorbě Maniac Mansion, ale díky jeho dovednostem poté začaly vznikat další herní tituly se stejným základem nebo o něco vylepšeným. Revoluce to byla rozhodně v tom, že SCUMM přinesl (tehda) dosud nevídanou změnu. Herní rozhraní s přikazy, na které jste mohli libovolně klikat a nemuseli je zadávat ručně, jako tomu běžně bylo třeba v případě her King’s Quest, Black Cauldron aj. Jednoduše SCUMM tehdy přinesl adventůram nový rozměr a standart, kterého se drží ve své podstatě do dnes. Není se čemu divit, že se ze SCUMMu potom zrodil tzv. ScummVM, což je virtuální prostředí, které dokáže spustit všechny tyto klasiky i dnes na moderních operačních systémech, jiných platfmotmách ba dokonce i na platformách, na kterých tyto hry nikdy nebyly vytvořeny. No to by bylo k technickému úvodu a nyní si pojďme něco povědět o samotném Maniac Mansion.

 

 

Jak jsem již řekl v úvodu. Tato hra byla vytvořená v roce 1987 společností Lucasfilm Games a sama se též v 80. letech odehrává. Vše se točí okolo šíleného Dr. Freda a jeho rodiny, kterým cca 20 let před událostmi hry dopadl na pozemek meteor. Ten začal ovlivňovat myšlení a chování všech rodinných příslušníků, včetně samotného Dr. Freda. Vše nakonec vyústí k tomu, že Dr. Fred unese dívku jménem Sandy, kterou chce napojit na svůj šílený stroj, vysát jí mozek a s pomocí meteoru ovládnout svět. V ten okamžik se na scéně objevuje David, přítel Sandy, odhodlaný jí zachránit ze spárů Dr. Freda. Jeho plánem je proniknout na sídlo Dr. Freda, najít jeho tajnou laboratoř a Sandy osvobodit. Na to ovšem David není sám. Má k dipozici své dva přátelé, kteří se odhodlali jít do této života nebezpečné akce s ním. A tady se poprve objevujete vy coby hráč. Ony kumpány vybíráte právě vy.

 

A máte na výběr rovnou z několika lidí. K dispozici je:

 

Syd

 

Michael

 

Wendy

 

Bernard

 

Razor

 

Jeff

 

a samozřejmě David, který je ovšem vybrán defaultně a nelze jej změnit za jinou postavu.

 

Máte tedy hnedka ze začátku na výběr jak hrou můžete postupovat, protože každá z postaviček má své unikátní schopnosti, které ty ostatní nemají. Např. Syd a Razor si umí zpřátelit zelené chapadlo, které jim pak může pomoct ve finální konfrontaci s Dr. Fredem. Podobný scénař má Michael, který si zas může zpřátelit Eda, syna Dr. Freda, který stejně jako zelené chapadlo může v tomhle případě taky pomoct při konfrontaci s Dr. Fredem. Wendy zas může udělat z meteoru slavného spisovatele (ano ten meteor je živý a myslí mu to o stošest 😀 ), takže nebude už nadále zlý. Bernard s Jeffem zase můžou opravit telefon a odlákat tak v jedné jisté pasáži Ednu (ženu Dr. Freda), ale narozdíl od Jeffa umí ještě Bernard opravit rádio, kterým lze přivolat meteorskou policii, která též značně ulehčí závěrečnou konfrontaci. Takže jak můžete vidět. Jen jen na vás jakým stylem můžete hru dohrát.

 

 

Ale aby to nebylo tak snadné touhle hrou projít, tak za zmínku stojí též fakt, že ve hře je mnoho okamžiků, které mohou končit vaší rychlou smrtí. Od jaderného výbuchu celého sídla počínaje až po krutou smrt v rukou Eda končínaje (pouze v případě, že jste za Syda nebo Razor dali do mikrovlnky křečka a následně jej ukázali Edovi 😀 ). A to jsem nezmínil tu příšernou smrt na radioaktivní výpary 😀 Takže je opravdu velice nezbytené si dávat pozor na každém kroku a při každé akci, kterou učiníte. Někdy se vám to totiž může vymstít. Někdy víc a někdy méně. Mezi ty menší strasti patří situace kdy vás může buďto Edna, Ed nebo fialové chapadlo chytit když se touláte po domě a zavřít vás do žaláře. Tohle ovšem není tak horké, protože se lze ještě z tohoto průseru dostat. Tedy pokud již máte klíč od žaláře 😀 Nebo pokud jste v žaláři alespoň dva.

 

 

Postupem času, když přibývaly nové a nové herní platformy, byla hra mnohokrát portována v různých grafických variantách. Hra vyšla na platformách DOS, NES, Commodore 64. Amiga, Atari ST a Apple II. Ale jak jsem již psál v úvodu, když se objevil ScummVM, tak je hru možné spustit i na platformách, na kterou hra původně nebyla portována. Není tedy nic neobvyklého, když se v pozdějších portech a přepracováních objevily odkazy a easter eggy na předešlé hry této společnosti. Vypíchnout můžu např. zámek Brunwald, který navštívil Indiana Jones v herní adaptaci Poslední křížové výpravy nebo třeba plakát v jedné místnosti odkazující na klasiku jménem Zak Mckracken. Doporučuju tedy zkoumat jakýkoliv pixel a detail ve hře. Nikdy nevíte, zda to je easter egg nebo ne.

 

 

Co se týče grafického zpracování hry mého hodnocení, tak tady to je trošku složitějí, protože hra vyšla na tolika platformách a v tolika různých variantách, že mé grafické hodnocení by se lišilo, kdybych hru měl z grafického hlediska hodnotit na Commodoru64, NESu, DOSu, Atari a jiných dalších platformách. Ovšem můj jasný favorit byla rozhodně DOSácká enhanced verze, dokud nepřišel rok 2004 a s ním fanouškovský remake, nesoucí název Maniac Mansion Deluxe, který sice původní hru (co se grafiky a konceptu, který vychází z DOS verze týče) nechává netknutou, ale byly kompletně přepracovány zvuky a byl zde přidán interface a hudba z druhého dílu hry (Day of the Tentacle). Od tohoho okamžiku je pro mě jasným vítězem a definitivní verzí hry onen remake. Hra do dnes běží bez problému na operačních systémech Windows a je zadarmo k dispozici zde. Sám jsem právě tuto verzi hry natáčel u sebe na YouTube kanále jako let’s play průchod, tak kdo by měl zájem, může mrknout 🙂 Vzhledem k tomu, že mi to zabralo pouhé tři party, tak můžete vidět, že hra zas až tak dlouhá není. Ovšem jsem viděl na YouTube lidičky, co tuto hru dokázali formou speedrunu projet do 5 – 10 minut.

 

 

 

Atmosféricky na mě hra působí dojmem typických béčkových filmů 80. let a vsadím se, že kdyby tato hra byla zfilmována, tak by to byl zaručeně stejně skvělý trhák jako Návrat do budoucnosti, Indiana Jones, Terminator, Čelisti, Kačer Howard a mnoho dalších. Za sebe si hru rozhodně doporučuji zahrát a povinně si jí zařadit do repertoáru dohraných her, protože to opravdu stojí za to. Ať už díky atmosféře, vtipným momentům, easter eggům nebo prostě kvůli faktu, že tato adventura zažehla onu éru klasických SCUMM adventůr.

 

 

 

Ještě poznámečka mimo téma. Zvažuju, že bych tady tenhle styl článku dělal častěji když bych nějakou let’s play sérii na YouTube dokončil. Ale pouze v tom případě, že bych měl k té hře ještě co říct jako v případě tady tohoto kousku. Pouvažuju nad tím a do budoucna se uvidí. Aspoň by se tento web o něco zase oživil a nesloužil by jen jako věčné místo, kde jen na něco nadávam 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat