20 éček za 20 let starou hru O_o

Posláno 3.3.2018  v Herní zápisník

Ano vím, že už je to několik let a pro někoho to nemusí už být aktuální, ale pro mě osobně je to aktuální ještě dost. Už jsem se o věci, co se chystám teďka zmínit několikrát vyjadřoval  coby odpověď v komentářích, ale rozhodl jsem se tento můj opětovný pocit nesouznění (jako zatím většina probíraných věcí zde na stránkách) zaznamenat, aby vše bylo pouspořadáno na jednom místě s ostaníma myšlenkama. Takže ehm, ehm:

 

To se teda král 90ek dočkal důchodu. Jaké to měl krásné vyhlíky na důchod když se na Steamu objevila tzv. Megaton Edice, kterou já sám jsem si pořídil za 3 éčka během vánočních slev a za tu cenu to krom origo hry obsahovalo i epizodu z Plutonium Paku (Atomic Edice), Duke It Out In D.C, Duke Caribbean: Life’s a Beach a Duke Nuclear Winter. Pak přišel zlatokop zvaný Gearbox, kterému už  Duke není cizí, protože pod jeho taktovkou se už zrodil Duke Nukem Forever. Spousta lidí na to tehda strašně nadávala, že kdyby se do toho tehda nevložil Gearbox, tak by Forever byl o něčem jiném. Já to tehda neviděl tak horké, protože Forever se mi hrál coby jako jedná z mých LP sérií dobře (až na jednu jistou rage pasáž 🙂 ). Ale teď zpátky k DN3D.

 

Co mě ale ze strany Gearboxu vytočilo přišlo až o několik let později. To jsem už byl hrdým vlastníkem vlastní koupené kopie Duke Nukeme 3D Megaton Edice na Steamu. Jednoho krásného dne si říkam, že bych jednomu kámošovi mohl udělat radost a koupit mu něco na Vánoce. Duke byl jasná volba 🙂 Tak vlezu do Steam obchodu, vyhledám “Duke Nukem 3D Megaton Edition“ a nic. Říkám, asi jsem to napsal blbě, tak píšu znovu, 2x “korektorským“ okem zkotroluju, dám enter a opět nic. Tak si říkám: “Hergot, že by to stáhli ze Steamu a nechali to Gogu coby původní DOS verzi?“. Takže rychle kontroluju Steam knihovnu, jestli mi nechali aspoň mou kopii hry v knihovně nebo zda to dali pryč úplně i vlastníkům, ale hra tam byla dál. Aspoň, že tak.

 

Po pár dnech mi Picardus posílá článek, že ma vyjít nový Duke Nukem, tak já jakožto skalní fanda celý natěšený se kouknu, rozkliknu ten článek a vidím, že “Gearbox plánuje vydat vlastní remastrovanou edici na Duke Nukem 3D“. Takže mi už bylo jasné, odkud vítr vane. Ale tak podle těch upoutávek to nevypadalo na první pohled tak špatně. Nová epizoda, noví nepřátelé, dokonce i nová zbraň a říkal jsem si, že jen upraví Megaton Edici a pak jí vrátí na Steam a že vlastnící budou moci zadarmo upgradovat na novou verzi. Ale nic z toho se bohužel nestalo. Žádný rádoby (s)comeback. Co tam do dneška ve Steam studni sedí za žabí paskvil je opravdu děs.

 

Do dneška ve Steam studni sedí parazitující žábá říkající si Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour, která stojí prosím 19,99 éček. Čili 20 euro pokud to zakrouhlím. 20 euro?! 20 EURO?! To nemyslíte vážně, pánové/idioti z Gearboxu. Jak můžete za hru 20 let starou chtít toliko peněz? Co má ten váš remástr nabídnout oproti Megaton Edici? Ten zmrvený zvuk, který je kvalitou ještě horší než tomu bylo za éry DOSU? Vážně já nepřeháním. Zvuk je tak žalostný, že to zní jak byste si dali přes váš repráček v telefonu prst. Jediné, co tam má HD zvuk je soundtrack a Dukův nový dabing, což mi ale příjde, že dabér John Saint John (btw toto je původní dabér Duka) si spletl pracovní kontrakty, protože v této verzi jak Duka např. někdo postřelí to spíše zní, jak by se dabovalo porno (ano Duke je plný sprosťáren, ale v tomhle případě mě prosím nechytejte za slovo). Jako příklad zvuků vám musí stačí ukázka níže. Tuto ukázku hraju já osobně. Děkuji svému známému, že jsem si to u něho mohl natočit 🙂

 

Tohle mluví samo za sebe, jak špatný remástr Gearbox vytáhl ze své kapsy…

 

Už za ten zmrvený zvuk bych tomu ubral na ceně aspoň o 10 euro. I kvůli tomu dabingu vlastně. To je prostě děs. Vždyť takhle to vypadá, jako by s Gearboxem spolupracoval na tomto “remástru“ i barandovský ředitel Jaromír Soukup, protože jak všichni víme, tak ten herectví rozumí opravdu na výbornou. Dále co nepochopím je to proč Gearbox do této edice nezakomponoval všechny neofiko dodatky. Mám na mysli Duke Nuclear Winter, Duke Caribbean: Life’s a Beach a Duke It Out In D.C.. Ano slyšíte správně 20 éček dokonce jen za origál hru s původní epizodickou trilogii, poté epizoda z dodatku Plutonium Pak a potom ještě jenom pátá nová epizoda. Dál nic víc. To si jako vážně myslíte, že kvůli osmi posraným levelům vám někdo dá na ruku 20 éček? Kdybyste do toho zakomponovali všechny dodatky z Megaton Edice a potom ještě nějaké, co byly autorizované samotnými 3D Realms (jako např Duke!Zone 1 a 2, DukeXtreme atd.), tak o opětovné koupi uvažuju i já, protože ze všemi těmy dodatky by ta hra určitě stoupla klidně i na těch 20 éček, ale samotná hra jen s novou pátou epizodou? Tak to ne.

 

Takže já to teda vidím tak, že penězochtivý Gearbox chtěl nejprve ze Steamu odstranit samotnou Megaton Edici, protože kdyby tomu tak neučinili a bylo by na výběr mezi Megaton Edicí a tím paskvilem, co tam je teď, tak lidé by rozhodně šahli po tom, co by bylo levnější a mělo víc co nabídnout, což Megaton Edice rozhodně měla. Takže holt Gearbox se chtěl zbavit svého kvalitnějšího konkurenta, protože mu bylo jasné, že jinak by od nich nikdo ten jejich paskvil nikdy nekoupil. 20 posraných éček za hru 20 let starou se fakt nevyplatí utrácet. Kor když už titul jednou vlastníte i se všemi ostaními dodatky (až na ty neofiko, ale to nevadí). Nějakých 8 levelů oželím navzdory tomu, že jsou designově velice dobře propracované co jsem se díval. Ale na ty si když tak počkám až výjde nějaká totální konverze pro port Eduke32 a bude to zadara, protože za ten Gearboxacký paskvil odmítám utrácet nějakou tu korunu nebo éčko. Takže jak jsem řekl výše. To se nám král 90ek dočkal pěkného důchodu. Tohle si rozhodně Atomový Vévoda nezaslouží…

 

P.S. Zapomněl jsem ještě zmínit světelné efekty, se kterým tento “remástr“ vyrukoval. Tohle už bylo dávno zakomponováno v portu Eduke32, takže ani za to nechvalte Gearbox, že si dali práci. Je vidět, že co se Duka týče, tak Gearbox neumí vytvořit nic svého a sprostě kopíruje Eduke32 a jiné zdroje. Se divím, že jej taky nezrušili jako Megaton Edici, protože bez Megaton Edice už mají lidé na výběr pouze port Eduke32. Sice jsou ještě mnohé další, tak Eduke32 je nejrozšířejší.

 

P.S.2 Právě jsem na YouTube dokoukal poslední level tohoto paskvilu a musím říct, že ten final boss je trapný vtip. Je to Cycloid Emperor (boss 3. epizody původní hry) akorát nabarven na oranžovo a místo raketometu má plamenomet. Plamenomet coby novou zbraň nebo nové standartní potvory s ním beru, ale Cycloid Plameňák? To je tak postava pro další Kameňák 😛

 

Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

2 komentářů k “20 éček za 20 let starou hru O_o”

  1. Pingback: MS-DOS dnes? – P3arova valhalla

  2. Pingback: Herní Tatry zvané Skyrim – P3arova valhalla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich