YouTube minulosti

V předešlých psaních o YouTube jsem na současný YouTube pouze a pouze nadával jak je tak strašně špatný a skoro nikdy jsem o něm nezmínil nic dobrého. Je to asi proto, že současná podoba YouTube a většina mainstreamové komunity mi dnešní YouTube znechutila natolik, že na něm v dnešní době najde jen pouhý zlomek dobrých věcí a dobrých jedinců, co točí kvalitní obsah a nedělají novodobé trapné šašky, co bezmyšlenkovitě máchají rukama na kameru jak idioti. Jak jsem již tolikkrát řekl, já jsem odchován na starém jádru YouTube, kde zde nebylo tolik pošahaných lidí a bylo to místo opravdu na odreagování si (v mém případě tehda po těžkém dni stráveném na základce). Byla doba ještě daleko před Minecrafákem a jeho rozšíření fenoménu “let’s play“ mezi širší veřejnost. Navzdory tomu, že tohodle člověka jako ještě jednoho z mála lidí sleduju, tak počátkem jeho tvorby na YouTube se ani zdaleka nezačla psát historie CZ/SK YouTube scény a její komunity. Byla to doba ještě daleko před rokem 2011, kdy se zde objevil první český let’s player. Ti kteří právě byli odkojení právě na éře YouTube tvůrců, kteří přišli po Minecrafákovi asi nejspíše to, o čem budou pojednávat následující řádky asi bude horko těžko něco říkat, ale vězte, že že opravdu tu vaší milovanou CZ/SK scénu nezaložil Minecrafák a lidé, co přišli po něm. A právě o tomhle YouTube bych vám chtěl teďkom zde napsat. O YouTube minulosti, které je i zároveň mým nejoblíbenějším YouTubem za celou dobu jeho existence a co já bych dál za to, kdyby se ona éra opět mohla vrátit. Tímto psaním bych rád chtěl popsat, jak to kdysi na YouTube vypadalo, jací lidé zde působili, jaká mentalita scény a komunity zde byla a proč to preferuju před novým YouTube řádem jako nějaký zastaralý “youtube komunista“. Ještě než se do toho pustím, tak bych rád upozornil, že jsem si vědom, že texty na obrázcích nejsou čitelné, proto pro zobrazení obrázků v plné  velikosti stačí na ně kliknout 🙂 Takže držte se, dámy a pánové, 3, 2, 1… Tak takhle vypadal YouTube minulosti a zároveň můj nejoblíbenější YouTube.

 

Jen pro srovnání YouTube před rokem 2010 a jeho současná podoba. Jestli se chce podívat na screeny v plné velikosti, klikněte na něj.

 

 

1.) Praktičtější vzhled a rozhraní YouTube jako celek

 

Nevím jak vy, dámy a pánové, ale mě osobně se zdá, že co se týče vzhledu YouTube samotného, tak měl kdysi toho více, co nabídnout. Šlo si toho více ponastavovat, poměnit a celkově vzato byl i celý YouTube interface kdysi více user friendly než je tomu dnes. Co jste si dneska schopni nastavit coby design vašeho youtube kanálu? Vaše logo a banner. Nic víc. Kdo pamatuje YouTube ještě trochu nazpět, tak ví, že kdysi bylo možné mít na YouTube celou tapetu po bočních stranách vašeho kanálu. Plus to bylo dobré v tom, že ne každý to hnedka uměl si nastavit a YouTube samotné vás nevodilo za ručičku, jak je tomu dnes. Ale když jste si pozjišťovali správné rozměry a měli jste v sobě kus kreativity, tak se to všechno tvořilo samo. Nebo pokud jste nebyli zas až takoví fajnšmekeři, tak jste si jen nastavili barvu vašeho kanálu a to bylo vše. A pokud jste si chtěli vylepšit i vrchní část kanálu, tak už jste si museli zažádat o partnerství (aspoň teda v té době nad rok 2011). Ano, holt to bylo trochu složitější si v dobách minulých nastavit vzhled svého kanálu, ale mohu vás ujistit, že ten finální výsledek stál za to 🙂 Vzhledově to vypadalo praktičtěji než dnes a bylo to rozhodně i přihlednější. Dnes mi YouTube připomíná spíše hybrida mezi PC verzí a androidem.

 

 

Tak co? Dámy a pánové? Který layout vám příjde přívětivější? 🙂 Mě osobně díky staré youtube škole ten starší layout 🙂 Jestli se chce podívat na screeny v plné velikosti, klikněte na něj.

 

Dále to dnes spíše vypadá jako taková “video sociální síť“, která mi stále více a více začíná připomínat Zuckerbergovu “licoknigu“ pokud víte co tím myslím 🙂 Však samotný denní chleba, o který strašně dnešní youtubeři žebrají v každém videu zavání hodnocením ala Facebook. Mluvím o palcích nahorů a dolů a nebo pro ty co používají “geekovštinu“ liky a disliky. Tohle kdysi na YouTube nebylo. Kdysi se videa na YouTube hodnotily pomocí hvězdiček. Ano, slyšíte správně, pomocí hvězdiček. 5 hvězdiček = super ultra krutopřísné suprdupr video a 1 hvězdička = total bullshit. Takže v podstatě zde neexistovala možnost, že se vám video nelíbí. Video se líbilo vždycky, akorát by rozdíl ve hvězdičkách. No, možná se dalo jako projev nesouznění zaonačit tak, že jste video neohodnotili vůbec, ale to se bohužel tehda nepočítlo, coby projev nesouznění s video obsahem 😛 Takže ve své podstatě si tehdejší hater mohl jít tahat kačera. Jediné co mohl tehda udělat je projevit se komentářích, ale tam s ním byl udělán krátký proces.

 

Ne jen v případě YouTube, ale vždy jsem raději preferoval hodnocení hvězdičkami než pomocí palců nahoru a dolů.

 

 

Sice zjednodušené, (ne)přehledné, ale funkce, které vždy bývaly na svém místě teď můžete hledat bůh ví kde. Navíc opětovně mi to zavání ten novodobý layout přizpůsobením se androidovi :/

 

Zkrátka prostě nemám rád, když něco mnoho let funguje bezchybně, už jste si na to zvykli, ale stejnak se v tom pořád musí vrtat se záminkou to “vylepšit“, ale spíše to věci akorát více dosere. Vemte si klidně příklad z herní patchů, jak hry krásně “opraví“. To samé to je s YouTube po kosmetické stránce.

 

2.) Lidé tehda a teď

Co si budeme nalhávat. Tehda přde rokem 2010 nebyl YouTube až tak rozsáhle místo a své útočiště zábavy si zde našlo jenom několik procent lidí. Na CZ/SK YouTube to platilo obzvláště. Točilo se jen pro pár lidí, kteří si ku vám nějak našli cestu a v podstatě celá tehdejší sebranka lidí, co YouTube tehda působila plnila krom mini scény a její komunity i roli jakési rodiny, kde se všichni tvůrci mezi sebou znali a všichni se navzájem podporovali a bylo zcela jedno, kdo měl kolik odběratelů. Tehda bylo důležité (aspoň pro mě), aby si dal někdo mé video do oblíbených. Odběry se řešily až na druhé koleji. Z důvodu toho, že tenkrát by nikoho v životě nenapadlo, že by jeho kanál mohl někdy mít přes milion odběratelů. Tehda letěla čísla, která pomalu ani nedosahovala čtyřciferných hodnot a kdo tohoto výsledku dosáhl, tak byl tehda pro každého borec a machr, protože získat tehda (aspoň na české a slovenské straně youtube) nad 1000 odběratelů byl obrovský úspěch. Dneska je to nic pro většinu uživatelů a tvůrců na YouTube, ale já si vážím každého, kdo ten červenej čudel zmáčkne i když na tom zdaleka nelpím. Sami víte, jak celý ten tiátr okolo odběratelů, počtu zhlédnutí liků atd. vnímám. Během toho, co píšu tyto řádky mohu říci, že taky tento (pro mě) důležitý mílník blíží a až k tomu dojde, vykouzlí mi to úsměv a radost na tváři, ale to je tak asi všechno. Budu jen čtyčciferný kokot a nic víc v tom nevidím. Jen pouhé číslo.

 

Chci tím každopádně říct, že co se týče lidí jako takových, tak tehda jich tu prostě bylo méně než je tomu dnes. YouTube tehda ještě neznalo toliko lidí a jen opravdu hrstka (v porovnání s dneškem) měla v té době zaregistrovaný na YouTube svůj kanál. Ať už pouze kvůli extra funkcím nebo proto, že natáčeli.  Nemusím samozřejmě zmiňovat fakt, že tehda ještě ani YouTube nepodporoval  češtinu a stránka byla pouze v angličtině a najít nějakého točícího čecha nebo slováka byl tehda nadlidský výkon. Jenže pak se vše změnilo, když YouTube začal podporovat oficiálně češtinu a tím se dal přístup na YouTube negramotným kokotům, jaké tu máme dnes. Vážně. Co třeba takový Datel nebo Mikejepan? 😛 Ani jeden co jsem slyšel namají dokončenou střední školu. Ano já sám jsem nebyl vzoryný študák, jak jsem jíž zmínil zde, ale i tak. Střední nebo výučňák je to mimimum, co by měl člověk dosáhnout.

 

Jak jsem již zmínil, tehdejší tvůrci se mezi sebou tehda moc dobře znali a všichni dohromady plnili funkci jakési YouTube rodiny, která se starala o svou komunitu sledujících. Dneska ani zdaleka nevím, kdo je na YouTube třeba ten či onen jedinec, z jaé ďour vykoukl a co ho vlastně tak vyšvihlo nahoru, protože když se potom kouknu na jeho/její videa, tak nevidím nic tak závratného, co by ho vyšouplo k výšinám. Má úplně tu samou kvalitu co já, troufám si říci, že i já mám slovní zásobu bohatší než je jeho/její a při tom asi stále něco dělám špatně, že nejsem na podobné pozici jako on/ona 🙂  Jedině, že někde někomu lezl do prdele a žebral o sdílení a nebo v případě ženského protějšku asi stačilo, aby jenom roztáhla nohy někomu “slavnějšímu“. Jiné východisko v tom nevidím.

 

3.) Co tehdy frčelo

 

Musím říct, že asi to samé co dnes (Pozor! Až na reakce a nebo ne aspoň ty novodobé). Hudba, remixy, meme remixy (dnes již legenda This is Sparta remix nebo This video contains), trailery, herní videa (čili let’s playe, gameplaye a walkthrough), ranné vlogy, parodie a mnoho dalšího. V Česku to teda byly hlavně parodie. Už tehda se dalo na YouTube najít nespočet parodií na Harryho Pottera (do dneška můj oblíbený Harry Potter a Tajemství zvěšujících se slipů 😀 ) a nebo Pata a Mata (pro mě dneska legendární Gladiček nebo Strny, těm dvěma nikdo nedokáže konkurovat 🙂 )

 

Legendární This is Sparta remix. Když si vyhledáte tuto vfázi na YouTube dozajita nanajdete pouze toto, ale i třeba remix na Spongeboba, Hitlera, Dr. Eggmana atd.

 

Druhý legendární hit This video contains. Mohlo to být prakticky na cokoliv. Originál (soudě podle těla) měl nejspíše parodovat Eggmana ze Sonica, ale myslím, že zrovna tenhle případ předčil originál 😀 😀 😀

 

3.1 Jak jsem k let’s playerům přišel

 

Nevím, jak to tu bylo s ostatními žánry, ale co se týče let’s playů, tak první kousky  jsem začal registrovat zhruba na tom přelomu let 2008 a 2009 a právě tehda jsem prvně narazil na Vyřidu. Nebyl samozřejmě první let’s player, na kterého jsem narazil. Na zahraniční scéně jsem jich viděl tehda mraky a nevěřím, že jsem si tehda ťukal na čelo a říkal jsem si, že co z toho ti lidé mají, že hrajou hru a do toho melou nějaké debiloviny. Ba dokonce mě to někdy už i iritovalo, když jsem už nechtěl věčně pročítat psané návody na nějakou adventuru a místo na YouTube místo tehda běžně točeného tzv. ‚walkthrough“ vidím všude “Let’s Play“. Tak si říkám, jste kua blbí, já chci čistý průchod hrou. Rychle a  bez keců okolo. A teprve, když jsem narazil na mého prvního českého let’s playera, což byl právě již zmíněný Vyřida tak teprve potom přišel na to, co to vlastně ten let’s play je a že to nemusí být zas až taková blbost, jak jsem si myslel. Po pár zkouknutých Vyřidových partech z Half-Lifu, Nosferatu a jeho legendární prořvané Amnesie jsem si našel mé neoblíbenější odvětví na YouTube. Od té doby jsem mlčky sledoval všechny české LPčkaře té doby a kdybych měl někdy zoodpovědět otázku, koho bych si představoval na špici současné YouTube CZ/SK scény a její komunity, ukázal bych na právě na Vyřidu a jemu podobné. To oni položili zákl. kámen oné scény. Ne Minecrafák a lidé po něm.

 

4.) Peněz chtivost vs zábava

 

Jo peníze. Největší potěšení lidstva, ale zároveň i jeho největší zlo. Kvůli nim vznikají války, kvůli ním je politika jaká je a v případě YouTube tomu taky není jinak. Narozdíl od minulých let na YouTube tak dneska typický tvůrce a baviš na YouTube bez přispění nějaké té korunky ani nehrabne. Je to vidět prostě. Pusťte si video, které vyšlo před 2010 a nějaké současné video a porovnejte to. Ty reklamy tam (je taky možnost, že si video zpeněžila nárokující strana, ale tihle vyčuránci si dávají pozor, aby k tomu nedošlo), vlezlé žebrání o liky a odběry ještě než video začně (na konci videa s tím nemám problém). Tehdejším tvořitelům něco takového bylo opravdu u zadale, nikdy nežebrali o liky (protože o hvězdničky asi tehda nebylo nutno žádat 🙂 ), jen podzravili, odplkali si svou a rozloučili se. Ani intra a outra neřešili. Ale já si zas myslím, že intro a outro je přeci takový kosmetický doplněk, který může přidat na kvalitě videa. Jen nesmí být moc dlouhé. Já si myslím, že takový Vyřida, BananaGamer a jiní se dneska jen smějou když vidí, v jakou bulvární a sociální frašku se ten YouTube po těch letech proměnil. Prostě to jde poznat když tvůrce videa preferuje před zábavní stránkou videa  peníze a vice versa. Kdyby YouTube nenabízel zpěněžení videí a neexistoval by žádný jiný externí způsob partnerství. Myslíte si, že by ti vaší současní umělci tady byli? Ani náhodou. Hezky by se to tady pročistilo a pravděpodobně by se YouTube vrátil do takového stádia, jako tomu bylo před rokem 2010. Byla by zde jen určitá skupinka lidí a její tvořitelé. Kokoti, rychlokvašky, nemakačenka co chtěli snadno přijít penězům by prostě odtáhli, protože by si museli najít přísun peněz jinde a pořádně by se to na YouTube pročistilo. Ale to se bohužel nestane. Bohužel i YouTube musí nějaké ty peníze mít. Na druhou stranu, nějací kokoti se na YouTube našel vždy, ale nebylo jich tehda tolik a nikdo je neřešil.

 

5.) Já tehda v té době

 

Ano, já na YouTube skutečně před rokem 2010 byl. Dokonce i s registrovaným účtem/kanálem. Sice jsem aktivně netvořil videa žádná videa, ale byl jsem tady. To mi tak mohlo být 12-13 let, co jsem na youTube prvně zavítal. Takže ano svým způsobem jsem tehda jako coby malý kiďák taky byl na YouTube, akorát rozdíl mezi mnou a dnešníma děckama na YouTube je v tom, že já jsem na tom YouTube držel hubu, nevypouštěl jsem tehda žádné sračkoidní videa a prostě jsem sledoval, co mě bavilo. Takže neznamená, že když můj současný kanál spatřil světlo světa v roce 2013, že jsem zde prvně zavítal teprve v roce 2013. Ani zdaleka, na YouTube jsem zhruba od toho roku 2007 a byl jsem tehda sice dítě, ale mohu říci, že jsem se teda bavil na videama jiných než je tomu dnes. I když jsem tvrdil, že jsem nikdy nevydal tehda ven žádné sračkoidní video, tak neříkám, že jsem se o žádnou slátaninu tehda nepokusil. Mluvit ale ve videu jsem se tehda neodvážil. Ze dvou důvodů. Neměl jsem na to tehda hlas a neměl jsem odvahu dělat komentované videa. Takže mé tehdejší videa spíše byly slideshow screenshotů (teď nemyslím mou oblíbenou slovní hříčku, když jsem měl ve hře málo fps, ale opravdu slideshow, prezentaci) z mých oblíbených her, random herní footage s hudbou v pozadí a nebo jsem prostě házel na svůj kanál soundtracky ze starých her.  Abych vám dokázal, že opravdu nekecám a opravdu jsem zde na YouTube pod rokem 2010 působil, tak tady máte odkaz na mé jedno starší video, které jsem vydal v roce 2009. Jedno z mála dochovaných na onom kanále. Škoda, že jsem zapomněl heslo k tomu kanálu, jinak bych se vší pravděpodobností točil dneska tam a nejspíše byste mě dneska neznali pod jménem P3arCZ, ale jako člověka, co si říkal GRHonza001 🙂 Tím jsem možná bystřejším z vás prozdradil mé křestní jméno, ale tak pal to čert 🙂

 

 

A tohle je vše, co bych mohl říct k této tématice. Ve zktrace řečeno. Dnešní YouTube se tomu z let minulých ani zdaleka nemůže rovnat. Jak po té stránce vizuální, tak po té stránce uživatelské. Pokud bych měl možnost se do té doby vrátit, neváhal bych ani na vteřinu. Raději nahrávat po skupinku “vyvolených“ jedinců, kteří dokáží ocenit vaši snahu než točit pro tisíce (i miliony) lidí, co si neváží toho, co pro ně natáčíte. To je a byl vždy můj YouTube snů. Žádní pošahaní komentující, žádní dementní tvůrci. Aspoň ne v tak veklém počtu. Debilové tu byli vždy, ale novodobý YouTube jim dal možnost ukazovat ve velkém…

 

Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

[Nahoru]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat