YouTube akce

Pro mě další zcela nepochopitelné “něco“, co sestává čím dál tím častějším kouskem, který se odehrává několikrát do roka (pomalu si odvažuji tvrdit, že i jednou za každý měsíc). YouTube akce, co to vlastně je? No, ti kteří tyto akce sami organizují mi zajisté budou oponovat a budou si myslet své, že to jsou akce založeny pro “fanoušky“ našich známých YouTuberů čistě pro zábavu. Já v tom vidím pouze vražedný nástroj pro vytřískaní peněz z lidí, co na takové akce přijdou.

 

Uvědomme si, kdo vlastně je většina sledujících dnešního CZ/SK YouTube. Ano, jsou to děti, které vždy byly každou marketingovou společností využivány coby nástroj nebo páka na své rodiče, aby z jejich kapes vytáhli nějakou tu kačku. Můžeme to znát z televizních reklam na nějakou hračku. Dítě daná hračka zaujme, protože je v reklamě vychvalovaná co to všecko nedovede a ono děcko bude s brekem své rodiče prosit tak dlouho, dokud nedosáhne svého a rodiče mu ji nekoupí. Věřte mi, já vím o čem mluvím. Já sám jsem v těchto dětských letech nebyl jiný. Tehda za mě frčely v televizi Veselé fazole, Beyblady, Smraďoši a taky jsem rodiče prosil tak dlouho, dokud nepolevili a nekoupili mi to, aby se mě na chvili zbavili než si zase něco najdu 😀 No a stejná praktika se i nepřímo provádí na samotných YouTube akcích. Akorát, že tady rodiče nemají šanci nějak moc vzdorovat a nechtějí, aby jim jejich ratolest provedla brečící scénu. Přesně tohle můžeme na těchto akcích vidět.

 

Já sám jsem měl tu čest před lety si zajet na tzv. TurnéLP  do Ostravy. To mě ještě Picard ukecal, abych se tam s ním zajel podívat. A že jsme se opravdu nestačili divit, co to vlastně bylo. Na místě, kde se měla akce konat jsem se Picarda ptal, jestli jsme opravdu na správném místě, protože všude samé malé děcko a skoro žádný náš vrstevník. Přiznávám, že to v té době ještě nebylo tak horké jako teď, protože se tyto akce teprve rozjížděly a organizace ještě za něco stála, ale už pomalu i tam šly vidět ty praktiky, které jsou na těchto akcích dnes viděné ve velkém. No pokračujme v naší přihodě. Tak teda potom, co mě málem omylo z toho, co je na té akci za obecenstvo jsme se s Picardem usadili na tribunách ve sportovní hale (no jo no, konalo se to v Sareze mám takový dojem), kde jsme měli celkem slušný výhled a čekali jsme až začne program. Jak to začlo, tak se jakože jo na pódiu symbolicky objevila veškerá “velká youtuberská esa“ té doby, že jsou skutečně tady a jakmile tento rádoby oficiální zahajovací ceremoniál skončil, všichni se rozešli ke svým stanovištím, kde potom po celou dobu byli jenom kvůli podpisům pro své fanoušky. Kdyby si aspoň šéfovali prodeje svých triček nebo tak, ale to ne, to si raději zalezou někam do kouta haly a čelí frontě děcek, žadonící o autogram. No zpátky k dění na pódiu. Tak samozřejmě tam ze sebe dělali největší “komiky“ ti nejvtipnější té doby. Onen výstup byl něco jako Partička. Prostě obecenstvo rozhodlo, co mají ti na pódiu dělat za hru a pak se hrálo. Ano, to mi ještě tak celkem přišlo v té době ještě vtipné. Akorát největší pointa byla právě v tom, že tuto pódiovou estrádu krom mě a Picarda sledoval pouhý zlomek lidí a zbytek všeho přítomného obecenstva s hlukem trajdal po hale a hledal svoje oblíbence kvůli podpisu. Sice vystoupení na pódiu bylo řešeno pomocí mikrofónu, aby aspoň něco šlo přes ten řvoucí dav děcek slyšet, ale moc to bohužel nepomáhalo. Takže jsme toho s Picardem slyšeli stále méně a méně až jsme se nakonec zvedli, já ještě počkal na Picarda, až si vystojí frontu u Gejmrova stánku bez Gejmra aby si mohl koupit od něho tričko a poté si ještě Picardus nechal jen tak ze srandy podepsat u Crafáka své vypálené CD, aniž by Crafák věděl, co na něm vlastně bylo. Já vám povím, co na něm bylo. Na tom cedlu byl několik naších prvních LPčkářských kousků a chtěli jsme zkusit, zda někdo krom papíru nebo fotky podepíše i něco jiného a povedlo se 🙂 Do dneška si z toho děláme s Picardem srandu, že nás Crafák tím podpisem na to cedlo vlastně LPčkářsky pokřtil 😀 No a pak jsme z té velkokapacitní mateřské školy a prvního stupně ZŠ odešli. Venku jsme ještě v dálce viděli Atiho s někým klábosit, ale ten nás ani tak nezajímal a asi jako první jsme z této tzv. YouTube akce odešli. Celkově jsme tam strávili asi hodinu a půl. A to ta akce prý byla až do 20:00, tak co tam proboha celý den dělali? Od té doby jsme na nic podobného už nikdy nešli.

 

Tady ono Picardovo ofocené CD.  Jak tak koukám, tak nás krom Crafáka “LPčkařsky“ pokřtil dokonce i Ment s Housem 😀

 

Tak a teď na chvili dejme stranou veškerou komerci a ždímaní peněz. K čemu ty akce vlastně jsou a jaký je jejich smysl? Samotní youtubeři tvrdí, že proto aby se setkali se svými kolegy nebo pokecali s fanoušky. To druhé bych jim možná ještě spolknul, ale ta první možnost? Aby se setkali s kolegy z youtube? Na to potřebují takovou akci? Já myslím, že bohatě stačí když se tito lidé sejdou někde v soukromí a podniknou něco společně než aby si přišli dát nějaký ten high-five na nějakou tu akci. Kdo opravdu stojí o to někoho vidět, nepotřebuje k tomu žádnou tzv. YouTube akci. Myslíte si, že např. s Mattem se známe z nějaké pitomé YT akce? Ani náhodou. Znali jsme se skrz YouTube nějakou dobu a jelikož bydlí asi hodinku od nás v sousedním městě, tak jsme se jednou rozhodli, že se prostě sejdeme a podnikneme něco mimo YouTube. A že to byla větší sranda raději něco podniknout venku než sedět někde v koutě na nějaké YT akci.

 

Dále co mi na těchto akcích vadí je i to, že velkým youtuberům tyto akce slouží hlavně coby možnost jejich vlastní sebe propagace aniž by to ještě potřebovali, protože kdo je kurva na tom YouTube ještě nezná když jsou v trendech, v doporučených, píšou se o nich články na internetových “novinách“ atd. Nebylo by lepší, kdyby se na těchto akcích raději dával prostor začínajícím tvůrcům, kteří to s točením myslí vážně namísto toho, aby se tam pořád dokolečka natřásali a naparovali ti panáci, které už všechny známe? Co tak obětovat aspoň hodinku nebo dvě začátečníkům, když ty akce jsou většinou celodenní a potom si zas ty “hvězdy“ mohou jet dle svého? V tom bych možná smysl takových akcí viděl, protože by se to bralo jako pomoc většiho tvůrce menšímu tvůrci a dal by se tam prostor na té akci nějakému tomu méně známějšímu jedinci nějak zaujmout a aby ho lidi poznali. Na takové akce bych rozhodně jezdil radši. Ve skutečnosti na těchto akcích panuje mezi tvůrci vzájemná nevraživost, symbolické poměřování pindíků a přetvářka. Stačí vidět pár záznamů z těchto akcí na YouTube, jak tam jsou všichni tak strašně empatičtí a že všemu a každému strašně rozumí, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Ze předu podat ruku a ze zadu kopnout do řiti. Asi tak nějak ve zkratce vztahy mezi youtubery na těchto akcích.

 

Co se povýšenosti týče ještě týče, tak to je taky kapitola sama o sobě.  Šlo to vidět i u těch podpisů tehda na tom TurnéLP. Nehážu teď všechny youtubery do jednoho pytle, protože ne všichni jsou takoví, ale spousta dnešních youtuberů si myslí jaké celebrity nejsou. Jejich sledující k ním příjde pro podpis a daný youtuber sice nic neřekne, tváří se přátelsky, směje se, ale ve skutečnosti mu je na tváři přes tu přetvářku vidět ta povýšenost, která vám do ksichtu říká: “Já jsem youtuber, já jsem někdo a ty jsi nic.“ Dobrý gól je taky třeba z vyprávění u Fattyho na streamu, jak on sám byl na nějaké té akci coby jeden z účinkujících a jak měl přímou konfrontaci s těmi tzv. youtubery novodobého typu. Jak se všechny ty beuaty vlogerky tvářili důležitě, jako nějaké modelíny, nějací youtuberští šamponci zase jakmile vešli do dveří, tak hnedka se na ně ty beuaty vlogerky vrhly, že “jak se máš a ráda tě vidím a bla bla bla“. Že prý strašné. I samotní organizatoři těch akcí se k nim chovají jako k nějakým celebritám. Ubytovali je v 5 hvězdičkových hotelích, opečovávají je tam jak něco a někteří z těch youtuberů si toho ani neváží. Např. když organizatoři chtěli s nimi projít stage a plánovat program, tak jedna beuaty vlogerka fakt neochotně a s plnou hubou keců musela (pro ní) tuto mučící cestu podstoupit. Z TurnéLP si pamatuju, že někteří youtubeři byli dokonce zakempení i v oddělených prostorách a ne přímo na tribunách nebo v nějakém koutě haly. Tam měli své vybavení a z našeho pohledu z dola na vypadali spíše jako na sjezdu OSN než jako youtubeři, co mají účinkovat na těchto akcích, protože tam jen sedí na prdeli u těch svých notebooků a dolu ani nezašli. Vsadím se, že u dvěří jim musel ještě stát i nějaký “vyhazovač“, kdyby se tam někdo ku nim snažil proniknout 😀

 

Ještě jedna taková drobnost mě tehda na tom TurnéLP zarazila. Jelikož se to jmenovalo TurnéLP, tak se to mělo točit jen okolo lidí, co natáčeli let’s playe. Chci tím říct, že co tam teda dělal Ati? Je to vloger jak poleno a žádnou hru jsem u něj nikdy neviděl 😛

 

A jako poslední bod mého nesouznění s těmito nesmyslnými akcemi je i to, jak často ony jsou. Příjde, že každý měsíc se koná nějaká YouTube akce. Je to opravdu moc. 4Fans, Utubering, Craftcon, TurnéLP a mnoho dalšího. PROČ JE TOHO KURVA TOLIK?!!!! Proč skoro v každém zasraném měsíci musí být nějaká zasraná YouTube akce? Máte těch peněz opravdu tak málo? Potřebujete se ještě nějak více zpropagovat, vy, co už to nepotřebujete? Nebo proč? Sami někteří tvrdíte, že vás už nebaví na všechny ty jednotlivé akce chodit, tak proč jich kurva děláte stále tolik? Nestačí vám jedna o zimních prázdnínách a druhá o letních prázdninách? Musí toho být opravdu tolik? Dvě akce za rok by snad bohatě stačily ne? Takhle osobně by to vyhovovalo mě, kdyby se mě někdo zeptal.

 

Jen ještě takový bonus, kdyby se někdo ptal mě, tak já osobně bych si nějakou YouTube akci představoval zhruba takhle:

 

 • nejprve rozhodnout, jestli ta akce je čistě od herních tvůrců nebo pro komplet celý youtube a podle toho sestavit účinkující a ne že na akci, kterou pořádají let’s playeři bude mezi účinkujicími vloger, co žádnou hru v životě nezapnul
 • nastavit program akce tak, aby měli důvod na tuto akci přijít všechny věkové vrstvy lidí a ne, že ve finálním výsledku bude akce vypadat hromadná “Kouzelná školka“
 • oficiálně zahájit akci a představit hlavní účinkující
 • nejprve provést hlavní program, který je v plánu
 • dát na těchto akcích prostor začínajícím tvůrcům nějak zaujmout
 • poté se teprve rozejít na svá stanoviště ke svým stánkům a tam popřípadě prodávat svá trička, náramky apod.
 • prodávat, ale za srozumitelné ceny a NE si za jednu mikinu účtovat třeba 1000 Kč
 • na svých stanovištích krom prodeje se nějak zkusit “blejsknout“ a pokusit pobavit lidi stejně jako ve svých videích, ale v žádném případě je nutit k vám přijít nebo se nějak jinak propagovat, musí přijít sami od sebe
 • dát možnost si s někým náhodným zkusit nějaký “duel“ v nějaké hře
 • nepovyšovat se nad své sledující a nehrát si na něco co nejste
 • pokud by se na akci ještě nacházeli ti jedinci, kterým se coby začátečníkům dal prostor během akce, aby je lidé poznali, tak si jít s tím člověkem pokecat i mimo program a trochu jej/jí poznat i mimo pódium
 • mít vzájemný respekt a vzájemnou podporu mezi všemi tvůrci, co učinkovali na oné akci
 • symbolicky se rozloučit a poděkovat za příchod a oficiálně akci ukončit
 • pokud by byl zájem, nálada a enegie, tak podniknout něco s nějakými kolegy z YouTube mimo areál, kde se akce konala (např. jít někam na pivko třeba 🙂 )

 


 

Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

[Nahoru]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.