Video “top“ tvůrci

Dnešní video “top“ tvůrci? Pardón, ale nevím, co přesně máte na mysli. Aháááá, vy asi myslíte ty dnešní tzv. “jůtubery“, ty pubertální adolescenty s hereckým talentem na druhou, co nedokáží snést kritiku a jejích penězochtíč je takřka neuvěřitelný. Máte na mysli tato stvoření? Dejme tomu, že ano. Jak teda tyto lidičky vnímám? Vnímám je tak, že si ťukám na čelo a říkám si, kam se ten Youtube za ty léta morálně a soudnostně propadnul. Jak se něco takového může někomu vůbec líbit? A jestli k nabraní pozornosti na YouTube stačí opravdu tak málo, tak já nebo mojí další herně naladění kolegové bychom museli mít tu pozornost několikanásobně větší, ale bohužel, něco děláme špatně. Všude kde se podívám, tak jen dneska vidím videa typu reakce na reakci něčí reakce, tzv. youtube války, (fake) pranky, dramata a jiné zbytečně zveličené kovbojky. Tito lide s Youtubem, který já jsem znal a který jsem míval rád nemají vůbec nic společného. V mém případě a v případě mého vkusu je dnešní mainstreamová česká a slovenská youtube scéna pro mě prakticky nekoukatelná. Jak nad tím tak přemýšlím, tak ze současné CZ/SK Youtube scény prakticky nikoho neznám, když uslyším jméno daného youtubera, tak se absolutně nechytám a když vidím od někoho na svém Fb sdílnutou fotku s nějakým údajným youtuberem, tak můj pohled na danou fotografii a osobu na ní doprovázejí slova: “A ty jsi zase kdo?“. Ano, opravdu. Já nežertuji, je tomu skutečně tak. Polovičku dnešního Youtube vůbec neznám a nevím, jestli mám být rád nebo se za to stydět. Spíše ale to první než to druhé. Kdysi jsem na Youtube měl přehled, kdo je ten “největší borec“, kdo je ten pokročilejší a kdo ani nestojí za zmínků. A dneska? Dneska se všechny tyto tři kategorie spojily do jednoho velkého slepence a mám opravdu veliký problém se v tomto slepenci orientovat, kdo je kdo. Nevím třeba co “proslavilo“ tam toho nebo onoho a když jsem se jen koutkem oka podíval na jejich “úžasnou“ tvorbu, která se tak všem lidem strašně líbí a je dle většiny cool, tak jsem opravdu neviděl nic zajímavého u dané osoby, co by si by tuto věc potvrzovalo. Tohle ale spíše dávám za vinu “protekčnímu sdílnutí“ ze strany jiného “slavnějšího“ jedince, který byl i čirou náhodou dobrý kamarád toho protekčně sdílnutého, ale o tom si povíme zas v dané sekci. Teď si probereme nejsledovanajší video-kategorie současného Youtube:

 

Reakční kanály

Jinými slovy pouzí přiživníci na cizím obsahu, špína a verbež, co neumí vymyslet nic svého a tak místo toho si raději vezmou na paškal nějaké sledované video nebo sledovaného jedince a pak jen vysypávají svá “moudra“ jakoby oni byli nějací študovaní filozofové a při tom oni sami nejsou něco takového schopni ani vymyslet natož zrealizovat. Všichni jistě víme o koho jde, tak určitá jména jsou zcela zbytečná za zmínku. Vlastně i ta jejich jména jsou pod mou úroveň je vlastně vyslovit.

 

Názorová videa

Taková odnož reakčních kanálů, ale s tím, že tady mám na tento typ videí smíšené názory. Jestli někdo, kdo točí názor na něco a dokáže obhájit svůj postoj k vyjadřované věci, odůvodní svůj názor, tak ano, takové videa rád uvítám, ale když je to něco ve stylu: “Ty vole to je taková pičovina, nejraději bych to roztřískal někomu o hlavu, kdyby se mi to dostalo do pracek! A teď jděte a zhejtujte to, moje ovečky“, tak s prominutím, jestli se někomu takový styl názoru líbí, tak je buď steně omezený jako daný člověk ve videu nebo je jednoduše hlupák.

 

Let’s Playeři

Kategorie video tvůrců, co nahrávají herní videa většinou doprovázené vlastně mluveným komentářem během hraní dané hry. Do této kategorie se řadím i já a moc mě mrzí, že tato kategorie je čím dál tím více nanaviděná kvůli tomu, že prý nikdo z těchto lidí nezmůže na nic jiného než jen na hry . A co jako dělají např ti co natáčí reakce, vlogy atd? Pouhé tvrzení proti tvrzení. A nebo že let’s playerskou reputaci kazí dětičky a jejich prvními party z “lec plaje“ na “mincroft“. Taky se setkávám s názory, že let’s playeři dneska na YouTube už nemají místo, ale to se pletete. Let’s playeři na YouTube byli vždy, jsou a budou. S tím nikdo nic neudělá. Je to jeden ze stylu video tvorby na YouTube a taky je to jeden z těch nejstarších stylů. Přesně takový stejný argument může tvrdit let’s player o vlogerech atd. Mimochodem možná to některé novodobé jedince na YouTube překvapí, ale CZ/SK YouTube scénu a její komunitu založili let’s playeři a ne současní top tvůrci. A to nemluvím o těch co přišli po Minecrafákovi. Nikdo z nich včetně Crafa není zakladatel CZ/SK YouTube scény a její komunity. Byli to lidé, kteří už dneska na YouTube netočí vůbec nebo jen za uherský rok.

 

 

Vlogy

Ach ano. Všemi milované vlogy. Tento typ videí se zde dlouho držel bok po boku s let’s play videi a jak tak koukám, tak stále jedou ve velkém a za ty léta se staly o hodně více sledované než let’s playe, což právě jakožto jako let’s player nejsem schopný pochopit. Uvedu příklad. Jaké video vám dá větší informační hodnotu? Nějaký hodnotný a kompletní průchod hrou, kde se ukážou všechny vychytávky, tipy, triky, easter eggy a semtam do toho hození nějakéhé toho vtípu nebo nějaký random vlog s člověkem, který líčí, jak krásně se dnes vykakal nebo jiné pierdoly ze života, které zažíváme všichni, ale on se rozhodl pro sebezaznamenávání. Ano, pro nějaké “jednoduché“ jedince opravdu stačí někdo, kdo pořvává na kameru hlouposti, při tom do toho provede několik střihů za sebou kdy se zrcadlově prohodí zleva doprova, nahoru a dolů a už si lidi pomalu ucvrnknou blahem, ale zamyslete se. Co vám nějaký vlog bez informační hodnoty dá? Nic. Pobavíte se? Ani náhodou. Aspoň já teda ne. Kdyby to ovšem měly být vlogy ve stylu Rotha Welldena (nebo pro nás staršího data na YouTube, Adama Jícha), tak ani neceknu. Jeho vlogy jsou aspoň o něčem a mají tu informační hodnotu, co já u ostatních tzv. vlogerů postrádám. Na takový typ vlogů se rád podívám navzdory tomu, že ne vždy se vším, co řekne na 100% souhlasím.

 

Beauty vlogerky

Takhle to vypadá, když se blbky z Facebooku či Instagramu rozhodnou o YouTube kariéru 🙂 Jejich revírem je dámská část publika, učí ostatní děvuchy být jako ony, jak se správně malovat, nalíčit a prostě vypadat jako nějaká “konkubína“, řeknu-li to takhle. Jako jo, jsem sice muž a téhle tématice nemohu nikdy rozumět na 100%, ale řekněte mi, která holka potřebuje tutoriál o tom, jak se nalíčit? Pokud to nějaká neumí, tak má kolem sebe nějakou zkušenější kámošku, popřípadě starší sestru, která jí to snad dokáže naučit. Pro mě tento typ videí na YouTube zcela postráda smysl jejich existence. Jako na druhou stranu, když tento typ videí dělá nějaká slavná modelka, tak prosím, dejme tomu, že v tomto případě by to bylo na YouTube akceptovatelné. Ale nějaká random děvucha, která se maluje jako každá druhá holka v této zemi chce poučovat ostatní děvuchy jak se malovat? Stejnak je ta holka ve skutečnosti bez všech těch make-upů, šminek atd. škaredá jak prdel a v hlavě má taky celkem dost vymeteno a takovým se chtějí dnešní holky podobat? Stašné…  Mohou se určitě na naší scéně nalézt i nějaké vyjímky, kterým křivdím ale bohužel já na tuto tématiku nejsem expert, tak nemohu soudit kdo je špatný a kdo dobrý.

 

Průšviháři a lidé, schopní se dostat do trendů i přes mrtvoly

I tento typ lidí je na dnešním YouTube zcela běžný. Ale někdo si říká, schopní jít přes mrtvoly? Nepřeháníš už to trošku, P3are? Ani ne a bohužel to myslím zcela vážně. Když se totiž podiváte zpětně do historie Youtube, jsou zde určité momenty, které se mohou jednoduše vymknout kontrole a někoho zranit. Tak třeba ten onen silvestr kdy naší známí youtuberští autobusáři vhodili do odstaveného autobusu petardu a co to s tím autobusem udělalo po tom odpálení. Představte si, kdyby třeba vevnitř přespával nějaký řidič nebo kdyby se třeba čirou náhodou neotevřely ty dveře autobusu. Ten daný člověk by se v autobuse nejspíše udusil kouřem. Pokud teda zůstala po odpálení v celku okna autobusu. Dále stejní tvorové položí batoh na koleje, kde zanedlouho projede vlak za účelem zjistit, co jejich nový batoh vlastně vydrží, ale bohužel si neuvědomili, že ten vlak mohl klidně vykolejit a zranit nebo dokonce zabít několik lidí. Možná přeháním, ale když jsem slyšel, že někde vlak vykolejila malinká veverka, tak co by udělal asi tak batoh ze všemi těmi svými zipy, zapínaky a jinými železnými doplňky. Tady bych možná přál těmto “průšvihářům“, kdyby si zapomněli vytáhnout z toho batohu ten nahrávací vercajk, který na poslední chvíli vytáhli. Pak tady máme jedince, vysící během streamu z okna (to nemluvím o tom, že se na tom streamu i svlíká) nebo si za sebou dojedou dva jedinci, jeden jednomu údajně zlomí nohu a zas je z toho novinová senzace. A poslední mnou zaznamenaná věc. Bitka v kleci. Ty kráso. Dva primitivové, co raději všechno řeší ručně než slovy a co mimochodem točí i na Youtube, tak oni svou tzv. Youtube válku vytáhli na takový level, že si domluvili bitku v kleci a udělali z toho rádoby senzaci ve stylu legenárního Rumble in The Jungle, ale po česku. Rvačka, která vznikla na takové ptákovině, že opravdu stačilo, kdyby se ti dva někde sešli a pomlátili si ty své dubové palice v soukromí, ale ne, oni prostě chtějí z toho senzaci a prašule. Takže se zamyslete, když už se do trendů dostává takové zvěrstvo, tak případ, kdy už do trend budou skákat mrtvoly je otázka několika let (ne-li měsíců).

 

 

Topáci hlupáci a jejich “top 5 na všechno“

 

Top 5 nejlepších, nejdebilnějších, nejdivnější, nejděsivějších, nejtrapnějších atd. Posledních dobou taky toho vidím plno. Sice trochu divné pojmenování jsem dal těmto lidem, ale ne zas tak moc mi lezou na nervy. Právě naopak. V některých případech si od nich něco z těch videí odnesu, ale nestrpím u nich když jejich video končí obsahem už např na 7 minutě videa a oni jsou schopni to video protáhnout klidně i nad 10 minut bez toho aniž by něco řekli. I v případě, že má na vás po zbývající 3 minuty videa pouze civět outro s odkazama. Tohle je nejhorší kalibr penězochtivosti jaký může na YouTube být. Jsem si jistý, že to nedělají jenom topáci hlupáci, ale ve většině případů jsem to bohužel viděl ve velkém jen u nich. Někdy mám takový pocit, že si někteří z nich danou tématiku nastudovali 20 minut předtím než začali dané video tvořit. Informační nesrovnalosti nebo špatná výslovnost nějaké fráze či názvu věci o tom vypovídá…

 

Kriminálník

Unikát na naší scéně. Nebudu říkat koho myslím, všichni moc dobře víme o koho jde. Jistě si říkáte, proč ho nezařadím do průšvihařů a bylo by to vyřešeno. No protože tento jedinec je nad všemi těmi průšviháři jednoznačně top a který je všechny bohužel překonal (až na ty mrtvoly, to se mu ještě taky nepovedlo 😀 ). Tohoto člověka baví zcela a bez ostychu porušovat zákony a mezerama v nich v ukazovat tak prostředníček všem mužům zákona, kteří jsou na něj bohužel krátcí. Možná jedinou drobnou výhodou tohoto člověka je to, že poukazuje na to, že naše zákony mají trhliny, ale to je jen takový detail. To, co provádí tento člověk na internetu a jak pohrdá zákony a spravedlností mě neskutečně vytáčí. Plus mě nevytočí nic natolik jako banda jeho dementních fans, které tento člověk inspiroval, naladil na svou vlnu a řídí se “zákony ulice“ jako on. Snad se jednou dočkám dne, kdy se mezery v naších zákonech zacelí a tento člověk si půjde na opravdu dlouhou dobu sednout za katr.

 

Testosteronoví nabušenci a vazouni

Tady nesoudím podle vzhledu nebo tak (i když i tak pochybuju, že tito jedinci si vypracovali svou muskulaturu přírodní cestou). Nejsou-li to nějací profi kondiční trenéři, kterým je např. Grznar ( i když o něm si taky myslím svoje) nebo Aleš Lamka, který třeba pomáha Fattymu zhubnout, tak prosím. Ti si propagují na Youtube svou činnost a na tom nevidím nic špatného. Ale takoví ti rádoby svalnatí frajírci, co si myslí, že sežrali veškerou moudrost světa a přesvědčují ostatní, proč oni jsou ti správní chlapi, tak to opravdu na Youtube nerad vidím. Víc nic k tomu nemám co povědět.

 

Youtube dramata

Ach jo, až mi z to slzička ukápla, když jsem tento nešvar na Youtube začal registrovat. Takové FALEŠNÉ hraní na city, to je opravdu možné jedině na Youtube. Ty kráso, jak se dá udělat z úplné banality druhý Titanic, tak to je opravdu něco neskutečného. Plus do toho ještě ta smutná a dramatická hudba v pozadí. No, kdo by se nad takovým chudáčkem neslitoval že? 😀 Pane bože, to jsou opravdu všichni jejich sledující tak vypatlaní, že jim nedojde, že to dělájí schválně? Aby z nich vytřískali pomocí zhlédnutí ještě víc a víc prašulí? Myslíte si, že jim opravdu něco je? Jenom nemají na měsíční almužnu a nemají na chleba, tak žebrají tímto dramatickým stylem o další peňážky. Nic víc v tom nehledejte. Každopádně, abych této video-kategorii nějak nekřivil, tak ještě zmínim, že jeden pořádný dramat, který jsem za poslední měsíce zaznamenal byl Fattyho rozchod se Sárou a Fattyho to dosti vzalo. Ne v jednom videu šlo poznat, že byl prostě citově vykolejený a v několika momentech to dokonce veřejně řešil, což je dle mě chyba. Proti Fattymu rozhodně nic nemám, ale řešit takové věci na internetu (i když to pravděpodobně všechno započlo na internetu) by se nemělo a mělo se to řešit mezi čtyřma očima a v soukromí.

 

Děti

Jojo i přes všechny ty nenáviděné videa od dětí a jejich prvních partů “lec playjů“ z Minecraftu se bohužel dostalo na přední pozice Youtube několik velice mladých lidí, co by si ještě měli hrát někde na písečku nebo s angličákama nebo jedná-li se o dívku, tak s barbinkama (pokud teda ještě vůbec ví, co to angličák nebo barbinka vůbec je). Tak koho pak do této kategorie zařadit? Tak třeba takový Misha. Kdo by ho neznal. Nás malý ptáček zpěváček, tajně zneužívaný svým bratrem, aby si na Youtube přes něho ukořistil nějakou tu lepší pozici. Ale ono to Mishovi snad za ty léta dojde. No dále je tu třeba Zachy. Ano náš malinký model a tvůrce obsahu, točený převážně dívkami, takže z toho uzusuji, že to z jeho psychikou tak trochu v období dospívání zatočí, ale nic proti němu. Jen mi prostě taková tvorba k tomu dítku nesedne a kdyby raději třeba nahrával dejme tomu lego, merkur nebo jiné takové převážně chlapecké záležitosti, vyrostlo by z něj něco úplně jiného. No a jako třetí jedinec do toho trojlístku zde máme naší topičku psů Denisu. No, k tomuhle už prostě nemám slov.

No, to je tak zhruba všechno,co bych mohl říci v této sekci o sledovaných video kategoriích. Opravdu nevím, kde se ten Youtube za ty léta morálně propadl. Ale většinu viny za tento morální úpadek a generaci nesou youtube diváci. Co oni chtějí a co oni sdilnou na internetu, tak to mají, protože současný youtuber je jak vycvičený pejsánek, co se řídí příkazy svých páničků, diváků. A jestli chtějí od svých páničku nějaký ten keksík (v jejich případě prašulky), tak skačou, jak oni pískaji a pak světe div se, že zde na YouTube je, to co je.

 


 

Moje jediná prevence, jak s tímto nešvarem zatočit a udělat Youtube zase hezkým místečkem k relaxaci po náročném dnu (aspoň z vašeho pohledu), doporučuju si stáhnout plugin pro váš webový prohlížeč zvaný “Video Blocker“, bloknout si pomocí něho polovičku CZ/SK YouTube scény a je po problému 🙂 Sám tento zázrak používám (společně ještě s Adblockem) a nemůžu si na nic stěžovat. Blokuje to tak dokonale, že daný obsah a samotný člověk je nedohledatelný (zkrátka jako by na YouTube vůbec neexistoval) a tím pádem vám neskáče ani do doporučených a ani do trendů a obě dvě sekce se vám rapidně pročistí a bude vám tam opravdu skákat to, co je trendy 🙂 Skutečně, díky tomuto pluginu už ani nevím, co se na současném CZ/SK Youtube řeší a kdyby nebylo mých známých na Fb, kteří sdílnuli zas nějaký “konflikt“ mezi nějakým Vláďou (vůbec nevím, kdo to je :D) a Vaďákem, tak ani o ničem nevím. Takže zas se asi něco na tom Youtube děje, ale díky Video Blockeru to nevidím, takže to je známka toho, že funguje jak má 🙂

Zde přikládám odkaz, kde si Video Blocker můžete stáhnout, včetně odkazů na jednotlivé prohlížeče

 

 

V případě nějakých detailů ohledně tohoto pluginu když ta zkoukněte můj video tutorial:

 

Video tvůrce, které já doporučuji, které já pravidelně sleduji a o kterých si myslím, že by měli být výše než současně jsou najdete zde

Slovo “video tvůrce“ říkám už jen z principu, protože ani já sám sebe nepovažuju za youtubera i když točím na platformu zvanou Youtube. Ale i přesto se tímto člověkem necitím býti. Když si totiž já sám řeknu pojem “youtuber“, vybaví se někteří výše zmínění pablbové. Takže když mě tak někdo v komentářích tituluje, tak trošku se mnou cukne 😀 Takže to říkám teď a naposledy:

“JÁ NEJSEM YOUTUBER, JSEM TVŮRCE VIDEÍ NEBO LET’S PLAYER“.

Tak a tohle je teda všechno co jsem chtěl říci k této sekci celkově a budu doufat, že jsem vás svýma myšlenkovýma pochodama neuspal nebo že jsem o sobě udělal špatný obrázek. Jak jsem říkal, tato stránka neslouží pouze k informačním potřebám, ale i k zaznamenávaní mých myšlenek nebo v případě tady tohoto, tak k zanadávaní si, co se to sakra s tím YouTubem za ty roky stalo 🙂

Každopádně mi dovolte toto psaní zakončit těmito slovy, které jste mohli slyšet tady:

 

SOUČASNÝ YOUTUBER BY SE DAL DEFINOVAT JAKO PUBERTÁLNÍ ADOLESCENT S HERECKÝM TALENTEM NA DRUHOU, CO NEDOKÁŽE SNÉST KRITIKU, JEHO PENĚZOCHTÍČ JE TAKŘKA NEUVĚŘITELNÝ A JSEM RÁD, ŽE SE JIM KVANTITATIVNĚ ANI ZDALEKA NEROVNÁM.

 

P3arCZ 2016


Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

[Nahoru]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde