Uživatelé YouTube

Aneb stvoření, bez kterých by se dnešní YouTube bohužel neobešel. Tyto (obrazně řečeno) vody jsou velice rozsáhle a najdou se zde rozmanité typy těchto jedinců. Od těch zcela normálních až po ty nejhorší “odrudy“. A bohužel, těch nejhorších “odrůd“ převažuje značná většina. Co si budeme nalhávat. Většina všech níže zmíněných lidí zde již byla, je a stále bude. Na tom nic člověk jako já nebo někdo jiný nedokáže změnit. Cílem tady tohoto a proč vlastně tady toto píšu je opět k zaznamenání mých myšlenkových pochodů. V této sekci bych rád popsal veškeré kategorie onych lidiček, vyskytující se na YouTube a jak je vnímám já. Probereme si veškeré mnou zaznamenané jedince od těch zcela neškodných a normálních až po ty nejvíc (dle mě) negativní a otravné.

 

Běžní uživatelé

 

Buď už čistě random sledující, co zavítají na váš kanál nebo přímo vaší sledující, kteří zanechají pod vaším videem své poznatky, které ale zkloubí do několika vět. Většinou zanechají v komentářích něco pozitivního, nějaký dotaz ohledně něčeho určitého nebo nelíbilo-li se danému člověku video, konstruktivně napíše proč. Podle těchto lidí se snažím své budoucí video kousky korigovat.

 

“Slohovkáři“

 

Úplně totožní lidé s kategorií běžných uživatelů. Rozdíl je akorát v tom, že své poznatky rozepíší až do několika odstavců a tím pádem z jejich komentáře vznika spíše menší slohová práce. Těchto obsáhlých komentářů si pod svými videí vážím nejvíce, protože takhle nějak si já představuju, jak by vyjádření pod videem mělo vypadat. Taková slohovka od nějakého člověka vám totiž dá dáleko víc informací. Je jedno jestli z pozitivní stránky věci nebo z té negativní. Co se týče mě, tak já osobně preferuju trochu obsáhlejší formu odezvy pod videem, protože když někdo napíše třeba jen “Super video 🙂 “, tak jako, jo, pozitivně vás to sice naladí a nakopne, ale rozhodně vám to nedá tolik potenciálních informací než když autor komentáře (je-li šikovný a důkladný) např. časově vyznačí body ve videu, ke kterým má co říct a prostě komentuje. Aspoň vím, co onou frází v komentáři chtěl básník říci, zvláště pak, když vám přistane taková slohovka pod videem minimálně rok starým, tak než si vzpomenete, co jste vlastně před tím rokem říkali, tak stačí kliknout na čas v komentáři a jste doma 🙂 Jak jsem řekl, těchto tzv. “slohovkářů si važím na YouTube nejvíc, protože sám se k ním dovoluji zařadit a u ne jednoho kolegy jsem tímto už známý, že kde se objeví P3ar, tak tam přistane slohovka, má-li co na jazyku 🙂 Mám-li říci nějaký příklad typického slohovkáře, tak hnedka se mi vybaví má herní kolegyně MsRepulsive nebo páni kolegové CZokhobo a HellHouse. S tímto trojlístkem většinou probíhají pod mýma videama (nebo pod jejich videama) slohová harašení a odpovídáte-li po páte na něčí slohovku opět slohovkou, tak věřte, že se to na vás dříve či později myšlenkovou únavou podepíše 🙂 Ale co přímo nesnáším je, když se někomu cizímu takhle rozepíšu po videem a dám si s tím tu práci mu tam časově vyznačit body ve videu, které mě zaujaly a daný tvůrce videa mi není ani schopen odpovědět a místo toho se setkam jen s hloupou odpovědí někoho jiného, kdo video taky zkouknul a většinou ona odpověď zní “like, kdo to dočetl až do konce“ nebo “teda to je sloh, máš jedničku se třema hvězdičkama“ a s řádnou odpovědí od samotného autora videa se vůbec nesetkám. Když už si dám s tím tu práci, tak očekávám nějakou tu odpověď od toho, komu dané video komentuju. Nemusí to být obsáhlá odpověď jako má “slohovka“, ale když už jsem ve svém komentáři zmínil tolik bodů, tak ať mi daný lenivec neříká, že k žádnému z oných bodů nemá co odpovědět. Vždy se v takovýchto slohovkách (ať už v mých nebo od jiných lidí) najde aspoň jeden bod, na který by se dal aspoň jedno větou odpovědět.

 

Žebrající jedinci o “slávu“

 

Na tuhle kategorii jsem se zhruba zaměřil v sekci Protekční praktiky na YouTube, tak nebudu zacházet příliš do detailu. Zkrátka a dobře jedinci, co se vám pod vaše videa nebo do soukromých zpráv ozvou s tím, zda byste se na ně nekouknuli a popřípadě dali odběr, že oni udělají totéž. Co mám holt na to říct. Prostě ztracené případy lidí, co jen otravují ostatní s prosbou vlastní propagace místo toho, aby se trochu více zasnažili a našli si cestu k lidem sami. Chápu, že dneska v něčem na YouTube vyniknout je opravdu hrozně těžké a sám na tom nejsem kdo ví jak dobře, ale rozhodně bych se nikdy nesnížil k tomu, abych někoho otravoval soukromou zprávou ve stylu “Prosím tě, dáš mi odběr, když ti jej dám já?“. Tohle spíše vede k úplně opačné reakci a spíše si daný člověk na svůj kanál přivede nějaký ten hate než kladnou odezvu či nové sledující. Já se sice na tyto lidi nesnažím být hnusný když mi něco takového někde přistane, ale spíše se jim snažím “mirovou“ cestou vysvětlit, ať to nedělají, že to nedělá dobře jejich jménu atd. No, ale většinou se už potom další odpovědi od tohoto člověka nedočkám, protože má asi nejspíše svou hlavu, tak ať dělá jak myslí, z mé strany byl varován. Už se mi taky kolikrát stalo, že se mi onen jedinec po nějaké době ozval znovu se stejnou prosbou (nejspíše zapomněl, že jsem už mezi jeho cílenými osobami, které oslovoval jednou byl) a tomhle případě už následoval blok bez varování. Když je holt někdo blbej a po půl roce zapomněl, že vám už jednou napsal a vy jste jej odmítli, tak této osobě holt nevysvětlíte, jak blbá je. Tak co s takovou osobou krom blokace dělat? Aby někdo nenamítal, že mě přeci taky semtam někdo sdílnul. Ano je tomu tak, ale rozdíl je v tom, že já o to nežádal a onen člověk to udělal sám od sebe a to je rozdíl mezi tím tzv. “sub za sub“. Proti tomuhle nic nenamítám a tak by to na YouTube mělo fungovat.

 

Vaši “největší“ fanouškové

 

Proti této skupině lidí na YouTube nemám nějaké moc extra výhrady. Jenom to, že většinou tomuto už po letech své existence na YouTube už dávno nevěřím. Předem se omlouvám, jestli ukřivdím někomu, kdo mě opravdu sleduje hodně a je můj tzv. “veliky“ fanda, nemyslím to na všechny. O vás určitých lidech vím a děkuji, že někteří stále zůstáváte i po letech ať už mlčky nebo aktivně u mě na kanále. Vás nemyslím, ale pouze určitou vrstvu, které se to týká a co se chystám popsat. No, tak jde o to, že kolikrát se mi pod videa do komentářů nebo do soukromých zpráv na Fb, Skypu, Steamu atd. ozval nějaký jedinec tvrdící, že je můj “největší“ fanda. Na tom by nebylo vůbec nic špatného, každého snad potěší, když vám tohle někdo napíše. Ale co vás už nepotěší je to, že po půl roce daný člověk už ani neví, kdo jste a co mu chcete. Ano už se mi tohle párkrát stalo, že jsem si chtěl nezávazně pokecat se svými tzv. “největšími“ fanoušky, co si mě přidali na Skype či Steam a já dostanu takhle odpálkovano. Takže se mi potom opravdu nedivte, že vám to v některých případech moc nevěřím. Plus já spíše preferuju výraz sledující než fanoušek. Fanoušek se tak hodí spíše k nějaké filmové či hudební celebritě. A já nejsem ani jedno, ani druhé.

 

 

Nevděční a stále něco hledající “kritici“

 

Nejprve bych rád vyvrátil, že nemyslím lidi, co vám video konstruktivně zkritizujou. O těch nemluvím. Mluvím tady o lidech, co vám najdou (podle jejich oka či ucha) nějakou chybu ve videu a upozorní vás na ni. Na tom není nic špatného. Jsem rád, když mě někdo na nějaký kaz ve videu upozorní, abych věděl, co pro příště eliminovat, ale nemám v oblibě když ty “kazy“ odstraníte a od daného “kritika“ neobdržíte žádnou odezvu, že tentokrát je to už je to ok, ani nepoděkuje, že jsem dal na jeho varování a místo toho si najde si zas po nějaké době něco jiného. Prostě nevděční jedinci. Tak je to. Člověk si dává práci eliminovat veškeré vady, na které někdo upozorní a daný jedinec to ani není schopen do budoucna ocenit nebo poděkovat, že naslouchám kritice ze strany sledujících.

 

 

 

Provokatéři, spameři a trollové

 

“První!“, jediné slovo co od tohoto jedince pod svým videem najdete. Nejspíše jím to zvedá adrenalin, když se v komentující sekci objeví jako první. U mě možná obzvláště, protože já nejsem osoba, u které jedou komentáře pod videí jako na běžícím páse, takže onen člověk musí být z toho, že u mě napsal komentář nebo zhlédnul video jako “první“ pochcaný blahem 2x tolik. Těmto jedincům nedochází, že já jsem na tom ještě lépe a že jsem ještě před něma čili “nultý“ 🙂 Jelikož na video ještě před zveřejněním vždy naposledy kliknu, abych se ujistil, že vše sedí jak má, tak se mi logicky přičte jedno mé zhlédnutí, takže “první“ nebo “nultý“ jsem ve skutečnosti u sebe já sám 🙂 Holt máte smůlu, děťulata, co tohle vždy píšete a zkuste příště být rychlejší 😛 Za spammery bych krom těhle lidiček ještě mohl teoreticky považovat i onu kategorii jedinců, žebrající o slávu, kterou jsem zmiňoval výše nebo tady. Respektive, YouTube mi je už tam začal do spamu házet sám, ale ukázalo se, že někdy se do spamů dostal u někdo, kdo tam být neměl. Třeba jednou mi ze záhadného důvodu YouTube hodil do spamu komentář mého herního kolegy CZokhoba a do dneška nevím proč. Že by se opakové slohovky, sice každá o něčem jiném, ale vždy stejně dlouhá se brala po nějaké době jako spam? To snad ne, pánové z YouTube. No a troll? Jednom další takový pablb, co si střílí z určitých lidí a přeje si vidět jejich reakci na jeho daný vtípek. Moje medicina na toto? Buď ignor nebo to brát s nadhledem a odpovědět mu stejnou mincí 🙂

 

Vybíraví lidičkové s “číselným“ vkusem

 

Lidičkové, co si strašně potrpí na kvantitu ve videích. Nejde jim ani tak o obsah daného videa či jeho vizuální a zvukovou kvalitu, ale o číslelné hodnoty. Kolik video má zhlédnutí, kolik je liku a disliků a jejich poměr, kolik komentářů a hlavně, kolik má daný video tvůrce odběratelů. Ano ano, tímhle se bohužel dnes řídí většina lidí ne-li samotní tvůrci. Místo toho, aby se na video podívali hnedka za účelem pobavení se nebo v opačném případě za účelem zklamání, tak místo toho nejprve řeší, zda ztrácet s daným videem vůbec čas. Platí zde bohužel toto:

 

1.) Má-li video tvůrce méně než čtyřciferné číslo svých odběratelů je pro tyto lidi daný tvůrce špína a nebudou se jim vůbec zabývat.

 

2.) Je-li u videa více než liků než disliků, video začnou mít rádi automaticky jako každá druhá YouTube ovečka aniž by pochopili nejprve náplň a smysl daného videa.

 

3.) Je-li na videu více disliků než liků, video budou automaticky hatovat. Video možná zkouknou do konce, ale rozhodně nezanechají kladnou odezvu, protože proč když má video tolik disliků že? A daný divák určitě nebude čůrat proti proudu jinak by byl “zlynčován“ druhou stranou.

 

4.) Většina lidí dneska novým tvůrcům na YouTube nedáva šanci a raději dál slepě zkoukávají svého již zaběhnutého jedince. Na druhou stranu toto můžeme dávat za vinu i dětem na YouTube, protože většinou lidi narážejí na ně a jsou potom znechuceni dál hledat nové tváře. Proto všechny nové potenciální tvůrce háží do jednoho pytle, aby zase nebyli znechucení pohledem a posloucháním upištěného hláku 9 letého usnoplence, což je vůči těm, co se snaží a myslí to s točení vážně velice nefér a hnusné ze strany těchto sledujících.

 

5.) Dokud daného člověka nedoporučí nebo nesdílne nějaký zaběhlý tvůrce, tak se lidem nevsugeruje do hlavy jako nadějný tvořitel, protože co nenadchne vůdce oveček, tak není dobré a cool.

 

Na tyto jedince bohužel nemám žádnou prevenci nebo medicínu. Je to zcela zbytečné těmto lidem něco vyčítat, protože fanatikovi nevysvětlíte, že je jen slepá ovce. Bohužel.

 

Lidi, tázající se, proč má člověk tak málo odběratelů

 

Tohle souvisí se skupinou zmíněnou nad touhle. Když k vám náhodně zavítá jeden z těch jedinců s “uměleckým“ vkusem a jedno z vaších videí ho zaujme, tak hnedka se táže, proč mám tak málo odběratelů, že tohle si zaslouží víc zhlednutí atp. Hadej, človíčku, cos mi položil tento dotaz. Slepě si sleduješ jenom toho svého zaběhnutého tvůrce a kvůli dětem na YouTube, jsi tak znechucený, že všechny nové tváře hážeš s těma děckama do jednoho pytle. Proto tomu tak je. Tobě podobní hážou mě a všechny ostatní nadějné kolegy na stejnou hromadu jako 9 leté usnoplence s upištěným hlasem. Kdyby si byl k něčemu, tak se mě nebo kteréhokoliv jiného tvůrce na tohle neptáš, proč tomu tak a sám od sebe nás sdílíš a podpoříš, když si myslíš, že jsme tak nadějní. Ale ty ne, člověk ti na to odpoví ale ty už si zase o dům dál a nestojíme ti za další odpověď…

 

Vybíraví lidičkové co se kvality videa týče

 

I takový typ se zde najde. Přesný opak jedinců, co se řídí kvantitou ve videích. Ti, pokud u nich video nesplňuje nejvyšší kvalitativní standarty na YouTube (tzn. 1080p 60 FPS), tak se na video nekouknou, protože je to pro ně malá kvalita. Ani to posrané 720p těm rozmazlených frackům nestačí. Chápu, že někomu se příčí sledovat třeba 240p nebo 140p, ale když má video 720p kvalitu a vidím tam tyto lidi nadávat, že co to je za příšernou kvalitu, tak opravdu nad něčím takovým kroutím hlavou. Jenom, že video není tak plynulé a ostré jako 1080p, tak z toho tito lidé dokážou udělat takovou kovbojku a vylíčit vás za opravdu největšího lamera pod sluncem, co se kvality týče. Ne všichni si můžou dovolit tuto nejvyšší kvalitu, víme? Já jsem třeba taky dneska rozmazlený v tom, když není video max. v těch 720p, protože to není až takový vykonnostní problém to splácat než si dát práci s 1080p60FPS. Ale když holt není na zbyt, tak se klidně spokojím se 480p nebo 360p a nedělám z toho takové melodrama. Mě osobně to je jedno. Ano, kvalita videí je nejdůležitější bod při tvorbě videí, ale není nutné jí dělat co nejlepší a přecházet standarty vašeho PC, protože to pak dopadá  ještě hůře a člověk by vás byl ještě schopen zdupat za to, že “proč natáčíš to 1080p, když na to nemáš počítač“. Tak ať si daný zhýčkanec vybere. Buď bude sledovat klasické 720p, kde se video neseká, ale není na 60 FPS. Nebo bude sledovat zasekané video na 1080p ať už s 60FPS nebo ne.

 

Hateři

Lidi, co vás ze záhadného důvodu nemají rádi a ať uděláte cokoliv, přistane vám od nich pod videem palec dolů bez udání důvodu. Nebo někdy někdo odvážný se může ozvat jak vás zkope, že za tohle by vás nejraději vymrskal atd. Já tyto lidi beru jako neúspěšné tvůrce, co dostali sami hate nebo se na to vykašlali, protože neměli tu trpělivost s nedostatkem sledujících. Tak proto teď sami hatují ostatní, protože čeho nedosáhli oni, logicky nedosahne nikdo další a myslí si, že tím někoho rozfofrujou na maděru. Moje jediná prevence a medicína zní: BLOK, BLOK, BLOK!

 

Fanatici nebo #NěkohoArmy

 

Nechtějte se dostat do křížku s něčí armádou fanatických lidiček, protože ti vás dokáží tak hezky zlynčovat, pokud máte náhodou svůj názor, co se neshoduje s většinovým či je trochu v rozoporu s názorem jejich oblíbence. Ta když je rozhořčena a je-li daný tvůrce takový blázen, že je poté pošle na “hejtící křížovou výpravu“ k člověku, co si dovolil s ním nesouhlasit tak potěš pán bůh, co to zas bude za tzv. “YouTube válku“. Jako prevenci vám poradím úplný opak než jakýbyste očekávali. Mějte svůj názor, nebuďte jeden z davu ať si do vás potom každý ryje jak chce. Máte-li odlišný názor na danou věc než video tvůrce a jeho fanatická army, tak to vůbec nehraje žádnou roli. Je demokracie a každý má právo říci svůj názor a obhájit si ho. Že to tihle fanatici nerespektují není váše starost.

 

 


 

No a toto jsou zhruba v kostce skupiny lidí, které jsem za svá léta existence na YouTube zaznamenal. S velikou pravděpodobností jsem na nějaké jedince mohl zapomenout, ale to už je jen taková formalitka to tady potom dodatečně doplnit. Takže závěrem řeknu asi tohle: “Každý jsme nějakej, platí to jak v reálném světě, tak i v tom YouTube světě. Ne všichni jsou dobří, ale ne všichni jsou i zlí. Bohužel zlých lidí bude jak v reálném světě, tak v tom YouTube světě vždy přebývat víc.“

 

Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

[Nahoru]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain