Protekční praktiky na YouTube

A jak všude možně dneska normálním životě, tak i na YouTube funguje ta protekce, zvýhodňování určitých jedinců nad ostatníma většinou z důvodu známosti mezi “protekčním spratkem“ a “protektorem“.

 

Protekce v praxi

 

V praxi to funguje tak, že žil byl jeden “slavný“ youtuber, který se opravdu dostal od píky a sám bez nějakého sdílení tam, kde je a jednoho krásného dne se objeví jeden jeho kamarád, který se taky rozhodl začít. Jak myslíte, že to dopadne dál? Samozřejmě, že ten začínající jedinec poprosí toho svého “slavnějšího“ kamaráda o pomoc, aby se dostal skrz něj do popředí. Onen začátečík je pak zvýhodněn oproti jiným začátekčníkům. A ano, toto už je dle mého úsudku protekce na Youtube. Jako sorry, ale jestli si příjde nějaký takový pitomec s úplnou nulou na svém kanále a poprosí svého “slavnějšího“ kamaráda o nějakou pomoc do začátku, tak jako sorry, to pro mě není žádný začátek. Ale spíše něco jako máte ve hrách. Když se vám nechce čekat, zaplatíte si premium nebo chcete-li Pay2Win. Skutečně tak se mi to jeví. Ten daný člověk se dostane na lepší pozici aniž by si prošel všema těma nástrahama a útrapama, které každého (včetně mě) doprovazejí během svých ranných začátků. Typické je i to, když nějaký “slavný“ youtuber má už svou slečnu a ta se taky rozhodne natáčet, tak její hodný “chlapec“ jí automaticky zasdílí a jelikož je to holka, tak za do očekává, že mu možná za to dá. Víte co myslím 🙂 Typický příklad je třeba (teď vyjímečně uvedu někoho ze zahraničí) PewDiePie. Ten jednou natočil video se svojí drahou polovičkou a co se potom nestalo? Vznikl jakýsi kanál s názvem CutiePie Sarsafarila (či jak to bylo), tak se kouknu a hle, čerstvě založený kanál s několika tisíci subs ani ne za měsíc a ve videu již známa dívčina od PewDiePije. Takže si říkám, skvěle, ta protekce a protekční sdílení fungují opravdu efektivně. I na zahraniční scéně. Ne jen na té české či slovenské. Mám-li ale zmínit nějaký příklad v česku, tak mám přímo jeden z let’s playerského koutku. Onen člověk nese jméno Darwy, což je ve své podstatě jeden z Agraelových vyhypovaných chráněnců (takže opět protekce i z Agraelovy stran)a tento člověk se rozhodl, že se “pokusí pomáhat“ nedoceněným lidičkám. Ze začátku na tom nebylo zcela nic šptaného, protože strašně sliboval, jak ty lidi kontaktuje, jak si proklepne apod. Co myslíte, jak to dopadlo? Ve finálním výsledku pomohl sice dvěma lidem získat o něco více sledujících a to je asi tak všechno. To ale není pointa toho, co chci říci. Narážím na to, jak každého z nich popisoval během toho “co je propagoval“, že tohoto a tamtohoto už nějakou dobu zná, že je to jeho dobrý kámoš a že jej strašně doporučuje. Takže opětovná sdílející protekce a upřednostnění známého nebo kámoše před někým cizím. A nemusím říkat, že od té doby už nikoho jiného nebo cizího “nezpropagoval“, takže co vám všem chci poradit je to, že pokud narazíte na youtube na někoho, kdo nabízí sdílení nedoceněným lidem, podívejte se tak trochu mezi řádky, protože vám vlastně ve skutečnosti  vzkazuje, že cizáci jděte do prdele, sdílím jen své známé a kámoše.

 

Případná protekce z mé strany?

 

Jako já se přiznám, taky mám mezi svými doporučenými jedinci (plus i na této stránce) semtam nějakého toho známého nebo spolužáka, ale to je úplně něco jiného. S Picardem např. jsem začal točit úplně od začátku, takže je zcela logické, že jej jako svou pravou ruku na našem společném kanále zmíním. Rausík např. je taky můj spolužák ze střední a výsoké, ale problém je, že já do té doby, než jsem na výšku nastoupil ani nevěděl, že natáčí a jakmile jsem se na něj podíval, tak mi po tvůrčí stránce sedl. Nemám ho tam uvedeného proto, že to je můj kámoš, ale jako tvůrce dle mého úsudku schopného v mých doporučených být. A co se týče, třeba CZokhoba, HellHouse, MsRepulsive, Wiziho aj., které taky znám, tak to je tak, že ty jsem stihl poznat až na Youtube a mám je už proklepnuté jako velice kvalitní tvůrce. Nejsou to žádní známí z mojí blízkosti. Jsou úplně cizí lidí se kterýma jsem navázal přátelské vztahy a rozhodl se je doporučit na základě jejich kvality a ne na jejich vztahu se mnou.

 

Pomoc a sdílnutí v dobrém slova smyslu

 

Jediní lidé, kteří kdy objektivně a opravdu pomohli někomu získat na sledovanosti a které já osobně zaznamenal, že se opravdu snaží pomoci jsou bohužel jen dva. Jeden z nich je člověk přezdívající si Wizi, který sice taky pomohl svým dvěma známým, ale hodnotil je spíše objektivně dle kvality a tvorby. Ne podle toho, jací jsou “fellas“. Druhým z těchto lidí by se dál považovat Roth Wellden (aka Adam Jícha), který semtam udělá videjko s názvem “hodnotím vaší tvorbu“ nebo “koukám na vaše videa“, kde se taky snaží být objektivní a hlavně nevybírá si mezi kámoši a známými, ale jede podle svého příspěvku, který nechá pár dní u sebe na Fb vyset a kdo mu tam co dá, tak podle toho se řídí, takže svým způsobem toto ohodnocení se dá považovat i jako taková menší pomoc, kterou já uznávám.

 

Nešvar zvaný “Sub za Sub“ neboli “Odběr za Odběr“

 

Přiznejte se, taky se vám někdy stalo, že vám do komentářů nebo do zpráv na mailu, skypu, steamu či discordu přistála “nabídka“ ve stylu: “Ahoj, natáčíš suprová videa. Víš, taky dělám podobná videa. Podíváš se? Dám ti odběr a sdílnu tě, jestli ho dáš i ty mě 🙂 “. Já si to myslel, že ano. Takoví jedinci se mi za ty roky objevili na všech zmíněných platformách a vždy jsem jim slušně vysvětil, že proč ne a proč nemají dělat tuto taktiku, co zkoušejí na mě. Že to ty dotázané akorát více znechucuje se na to podívat, ale tihle jedinci mají prostě svou hlavu a škoda jim to vysvětlovat, protože o půl roku později mi stejnak napíšou znovu 😀 Největší gól byl asi na našem společném kanále s Picardem (DualProject), kde se nám pod video ozval jedinec, který opět žadonil o subíka z naší strany, že nám jej za to taky dá. Tenhle jedinec mě osobně (nevím jak kolegu Picarda) vytočil zatím nejvíc ze všech těchto “škemralů“. Díky němu je jasně vidět, že tito žadonící jedinci se na vaše videa ani nepodívají a jste prostě jeden z jeho dalších terčů, který se rozhodl oslovit úplně stejnou zprávou, co si vytvořil pro více cílů. Poznali jsme to s Picardem tak, že naše videa chváli v jednotném čísle, jako by na DualProjectu působil jen jeden člověk 😀 Říkám si, tak to ne, tebe si obzvláště podám, a stručně jsem mu za DualProject odpověděl, že rozhodně ne, když ani neví, že kanále působíme dva a on nás oslovuje jako jednoho člověka. Zvláště pak v komentáři pod videem, kde jsme s Picardem mluvili oba. Takže takovou drzost jsem ještě ze strany takových “škemralů“ opravdu neviděl. Od té doby tyto lidi ať už na DualProjectu nebo u sebe na P3arovi se snažím ignorovat, ale tohle mi tak trochu ku ním i na druhou stranu nepříjde fér, tak od této doby, tyto jedince odkážu do své sekce FAQ, kde svou odpověď najde, není-li tak vypatlaný a ani nezaznamená, že ho tam odkazuji.

 


 

Jakou prevenci vám proti tomuto nešvaru (ať už protekční sdílení nebo sub za sub), tak vám toho moc neporadím. V případě rádoby “pomoci“ nabrat na sledujících, tak jak jsem již psal výše, v případě, že narazíte na takového na první pohled čestného jedince, tak si jej zkontrolujte, zda namluví mezi řádky a ve skutečnosti vám nevzkazuje, že bude sdílet jen své známé. Takže dokud vám nebude nějaký takový jedinec chtít udělat “reklamu“ sám od sebe, nikdy se mu jako první neozývejte nebo odejdete s křížkem po funuse. No a v případě odběru za odběr, tak tady vám radím si jich buď nevšímat nebo jim se pokusit vysvětlit, ať tohle nedělají a nebo ozve-li se třeba po nějaké době znovu a on už na to zapomněl, jednoduše blok bez varování. Nic víc vám poradit nemohu.

 


 

Máte k této tématice co říct? Klidně se mi v tady v komentářích vyjádřete 🙂

[Nahoru]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde