Doktorandi – hrozba nebo studentská výpomoc?

Posláno 22.10.2018  v Neherní ''moudra''

Už jednou jsem zde zveřejnil článek týkající školství. Dnešní se této tématiky bude týkat taky, ale narozdíl od předešlého článku se zde zaměřím na jedno odvětví a to přesně na vysokou školu. Ne, ještě naštěstí jsem za svou neovečkovou povahu vyhozen nebyl. To naštěstí ne, ale chtěl bych vám něco povědět o jednom nešvaru, který mě upřímně štve od počátku nástupu na VŠ. O tom, že nás na výšce berou jako někoho z gymnázia jsem už říkal minule. O to mi též nejde. Někteří bystří z vás si mohli minule všimnout , že jsem zmínil frázi „doktorandská piča“ a přesně o téhle osobě je dnešní článek. Doktorandi. Kdo to je? Co to je? Stručně řečeno doktorand je v podstatě student na VŠ jako vy, akorát už má před jménem titul Mgr. a usiluje o titul doktora. Ovšem aby daný titul získal, musí provádět své osobní přednášky studentům přesně jako řadoví vyučující. Říkáte si, že to je přeci super ne? Proč s tím máš problém? Vždyť je lepší mít na výklad nějakého vašeho věkového vrstevníka, který má pochopení pro to když vás probíraná látka nezajímá narozdíl od nějakého toho docenta či profesora co to do vás hustí i tak. Opak je však pravdou. Tihle (s prominutím) zmrdi jsou ještě daleko tvrdší než řadoví vyučující. Vyžadují toho moc, váš časový harmonogram si představují jak Hurvínek válku a myslí si, že do ničeho jiného než do jejich předmětu se nemá cenu učit. Tito tzv. doktorandi místo toho, aby vám látku pořádně vysvětlili počítají s tím, že už nějaké znalosti máte a když se jich dotážete o pořádné vysvětlení, tak buď sami neví nebo vás rovnou pošlou do háje s tím, že to už máte dávno vědět, že nejste už na střední škole a pokud to nevíte, tak si to máte zjistit nebo udělat na dané téma prezentaci. Opravdu (ne)ochota vám poradit u těchto lidí je velmi vysoká 😛 Jak říkám buď oni sami neví nebo to dané téma ani pořádně vysvětlit neumí, protože to pochopili nějakým pradivnym způsobem, kterým to zkrátka nelze logicky vysvětlit ostatním.

 

Přesně tohle se mi stalo osudným minulý semestr v morfologii, kde jsme přesně jednu z takových doktorandskych (opět s prominutím) pič lapli my, nás ročník. Krom našeho ročníku jsme tento předmět měli společně ještě se 40 dalšími lidmi z jiného oboru a hadejte kolik lidí to nedalo? Naprostá většina. To samé se stalo i na druhý pokus a to jsme pak už všichni dostali hromadný mail od vedoucího katedry bohemistiky se slovy, že jsme asi nepochopili podstatu studia na vysoké škole a že bychom se nad sebou měli zamyslet, protože přijdou daleko těžší odvětví. Milý pane vedoucí, já podstatu studia na VŠ pochopil až moc dobře. I to, co za stres to obnáší. Ono by to chtělo onen předmět vyučovat pomocí nějakého experta na danou tématiku a ne nám tam hodit zrzátou pičku, co si čerstvě ošahala magisterský diplom a zkušenosti s učením nemá žádné. A taky by to chtělo hledat chybu i na druhé straně a ne jen na straně studentů. To, že u vás skoro většina lidí z ročníku nedá tu zkoušku potom není naše chyba, ale asi chyba toho, kdo vedl výklad, že studenty nepřipravil porádně na zkoušku. No pradon, nechal jsem se trochu unést. Tohle jsme obdrželi a pak následoval teda ještě jeden domluvený pokus. Hádejte jak to dopadlo. Nedal jsem to, protože dokud vyklad toho předmětu bude dělat nějaká taková kačena, tak je absolutně nulová šance to dát díky té její (ne)ochotě to pořádně vysvětlit. Takže jestli teďka na podruhé tento předmět nedám nebo to zas bude vyučovat ona, letím. Protože je dáno, že pokud některý áčkový předmět nedáte a pak si jej zapíšete podruhé a znovu jej nedáte, tak jste automaticky vyloučení ze studia na vysoké škole. To je krása co? 😛 A pokud vyletím kvůli takové pipině, tak by mě to naštvalo ještě víc.

 

Nejhorší na tom je, že celá historie se opakuje i na jednom béčkovém předmětu (tj. nepovinný předmět) z ruského jazyka v tomto semestru. První hodinu se nám ukáže azbuka a druhou hodinu se po nás chce už číst jako rodilý rus, tak kde to ku*** jsme? Opětovně nás to místo řadového vyučujícího učí nějaká doktorandská fuchtle. Kdyby to aspoň umělo tu ruštinu. Co chcete po člověku který vám tvrdí, že neděle se řekne rusky „nedělja“ (což je btw rusky týden) na místo „vaskresenje“ (nevím jak se to píše v azbuce, protože já se učil tu tiskací  verzi a ta kráva nás učí tu psací, kde to na sebe ty písmena ani neumíme napojovat, takže si zkuste něco psací azbukou potom napsat rusky), tak co s takovou osobou? Kor když ani v té pitomé azbuce neumí přečíst mé jméno a neopravila mě za hrubku, které si všimla spulužačka, co už ruštinu kdysi měla. Ta by snad tu ruštinu odučila daleko lépe než ta fuchtla, co máme teď. A že rovnou překládáme z ruštiny do češtiny aniž bychom znali nějakou zákl. slovní zásobu je věc druhá a vůbec nikoho z vedení to neštve. Naštěstí ta ruština je jen béčkový předmět a už tím pádem ho odmítám navštěvovat. Opravdu lituju toho, že jsem se tam zapsal, protože aspoň bych nemusel teďka řešit takové kokotiny. To už je druhá doktorandka, co mi takhle pije krev. Nejprve ta z morfologie a teďka ta ruština.

 

Jestli tam jsou všichni ti doktorandi takoví kokoti, tak opravdu poteš koště s budoucími časy. Neříkám, že všichni jsou takoví. Já holt měl smůlu a vždy jsem narazil na těžký kalibr. Jak říkám ne všichni ale bohužel většina jsou takoví. Jako vyjímku ale mohu zmínit třeba takovou doktorandku na srbštinu nebo doktoranda na historii. Oba byli úplně v pohodě. Ovšem byli to cizinci. Srbka a Polák. Ty na tu morfologii a ruštinu byly v obou případech češky, takže začínám zastávat názor, že pouze čeští doktorandi jsou takoví já ty dvě blbky. Tak či onak bych byl raději, kdyby výuku ve všech případech vedl nějaký odborník na dané téma a ne jen nějaký ambiciózní študák, co si myslí, že je chytrej jak rádio a myslí si, že danému odvětví rozumí a při tom právě vůbec. Kdyby ano, tak látku vysvětlí a nehledá odbočky ve formě odpovědi, že to máme znát nebo ať si to zjistíme sami. Už jsem se na konci minulého semestru vyjádřil v anonymním hodnocení k té morfologii a je asi vidět, jak si to berou k srdci a jsou ochotni pro nějakou změnu. Jestli já kvůli takovým pablbum nedokončím školu, tak už to fakt potáhnu někde na ministerstvo školství, protože to už opravdu překračuje všechny meze tohleto. Učí to blbě na těch školách, vědí o tom a nic s tím nedělají…vylízanci. Hlavně, že za to pobíraj prachy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde